דיסקין: "אי שחרורו של גלעד שליט – הכישלון הגדול של תקופת כהונתי"

יובל דיסקין סיכם שש שנים כראש השב"כ. "צריך לעשות יותר כדי לשלב את ערביי ישראל במדינה", הוא אומר "הימין הקיצוני – סכנה לישראל"

ראש השב"כ היוצא, יובל דיסקין (צילום: epa)

ראש השב"כ, יובל דיסקין, יסיים שש שנים בתפקיד ראש השב"כ אחרי יום העצמאות, ויוחלף בידי יורם כהן. ערב סיום כהונתו אמר בפגישה עם כתבים צבאיים, שהוא מכיר בשני כישלונות גדולים: "אני לוקח את מלוא האחריות אי שחרורו גלעד שליט. כשלון נוסף מבחינתי הוא שלמרות הירידה המשמעותית במספר פיגועי טרור ובמיוחד בפיגועי ההתאבדות, נהרגו בתקופת כהונתי 160 ישראלים בפיגועים".

לגבי ערביי ישראל, אמר יובל דיסקין, כי "צריך לעשות יותר כדי לשלבם במדינה. השב"כ פועל אל מול משרדי הממשלה השונים כדי שיבינו שברצונם של ערביי ישראל להיות חלק מהמדינה. צריך להפנות לטובת התהליך של שילובם תקציבים נוספים".

לגבי הימין הקיצוני לא חסך יובל דיסקין דברי ביקורת. "מדובר בתנועה מסוכנת למדינת ישראל, אנשים אנטי ממסדיים עם רעיונות מסוכנים. עם זאת, לשב"כ יכולת לאתר גורמים בעייתיים בשעת הצורך", הוא אמר בקשר לקבוצות הקיצוניות ביותר שפועלות ביהודה ושומרון כנגד אוכלוסייה ערבית ואף כנגד כוחות הביטחון.

יובל דיסקין התייחס בדבריו לתהליכים ארגוניים שאותם הוביל בשב"כ. לדבריו, לפני כשנתיים הוא קיבל החלטה לצמצם את כוח האדם בארגון בהיקף של כחמישה אחוזים, על מנת לפנות תקציבים לטובת "בניין הכוח", כלומר להצטיידות באמצעים טכנולוגיים מתקדמים ביותר. לדבריו עוד, "כיום מוביל השב"כ בתחום הסייבר – המלחמה הקיברנטית וההגנה על התשתיות הלאומיות בישראל".

דיסקין אמר כי נעשתה השקעה רבה במערך האבטחה של השב"כ, אך דרושה היערכות נוספת ומוכנות ברמה גבוהה יותר כנגד שלושה איומים עיקריים: מניעת הפלה של מטוס נוסעים, פגיעה בראש הממשלה (לדבריו, אין כיום איום קונקרטי לגבי כוונה לפגוע בראש ממשלה) ומניעת פגיעה בתשתיות קריטיות בישראל.

דיסקין סיפר כי בשב"כ הוקם לאחרונה גוף שאחראי על קשרי חוץ על מנת למנוע את התלות במשרד החוץ וגופים ממשלתיים נוספים. הצעד מסתמן כמוצלח, ותורם לשיתוף פעולה מודיעיני עם ארגוני מודיעין זרים. בנוסף, הוגבר שיתוף הפעולה עם שירותים ישראלים אחרים, ובהם המוסד, צה"ל והמשטרה.

דיסקין אמר כי חיסול אוסאמה בן-לאדן על ידי ארצות הבירת והמהפיכות בעולם הערבי אינם משפיעים על ההיערכות הביטחונית בישראל בטווח הזמן הקצר. לדבריו, לא קיים מידע חדש לגבי גלעד שליט ואין התראות קונקרטיות על פיגועים שעלולים לצאת לפועל בקרוב.

לדברי דיסקין, "הסיכוי לפיוס פלשתיני אמיתי בשלוש השנים הבאות הוא קלוש", וכל עוד הרשות הפלשתינית אינה משנה את המצב בשטח על ישראל להמשיך אתה את התיאום הביטחוני, למרות חתימה ההסכם עם החמאס- היום בקהיר.

  

You might be interested also