"רפאל מחפשת נוכחות תעשייתית בברזיל"

לדברי סמנכ"ל השיווק של רפאל, לובה דרורי, "ברזיל הופכת למעצמה". רפאל מעוניינת לקנות חברה מקומית או להקים מפעל בברזיל במסגרת שיתוף פעולה תעשייתי

מערכת ספיידר (צילום: רפאל מערכות מתקדמות)

הודעת חברת אלביט מערכות בסוף שנת 2010, על כך שרכשה את החברות הברזילאיות אראס Eroespecial e Defesa) ARES) ו- פריסקופיו (Periscopio Equipamentos Optronicos), הקדימה את חברת רפאל, שבעצמה ניהלה מו"מ לגבי רכישתן.

לאחר שרפאל "הפסידה" בקרב על החברות, היא ממשיכה במאמציה לרכוש חברות מקומיות אחרות, כדי לחזק את הנוכחות שלה במדינה.

"ברזיל הולכת להיות מעצמה ויש להניח שהיא תרצה לייצר כמעט הכל על אדמת ברזיל, לכן אנחנו בהחלט מעוניינים בנוכחות תעשייתית במדינה, בין אם באמצעות רכש של חברות או באמצעות שותפות בקונסורציום כלשהו", מאשר לובה דורי, סמנכ"ל השיווק של רפאל, בשיחה מיוחדת עם ישראל דיפנס.

רפאל כבר חתמה בעבר על מספר עסקאות למכירת אמצעים לחיל האוויר הברזילאי, ובימים אלה היא נערכת להתמודדות על מכרז לאספקת מערכת הגנה אווירית לטווחים בינוניים, בעקבות בקשה שפורסמה לקבלת מידע על מערכות כאלה.

רפאל מתכוונת להציע לברזיל את המערכת "ספיידר" המבוססת על הסבה של מערכת טילי אוויר-אוויר לטילי קרקע-אוויר, נישאים על גבי ג'יפ האמר או משאית. מערכת הירי מתבססת על שני סוגים של טילי אוויר-אוויר, שפותחו על ידי רפאל - "פיתון 5" לטווח קצר ו"דרבי" לטווח בינוני.

על גבי משגר אחד ניצבים ארבעה טילים והשילוב בין שני סוגי הטילים מכסה שטח עד לטווח של 20 קילומטרים. סוללה אחת של "ספיידר" כוללת שמונה כלי רכב - שישה נושאים משגרי טילים, משאית אחת משמשת כרכב פיקוד ומשאית נוספת מובילה עוד טילים.

לדברי דרורי, מתמקדת רפאל במאמציה לרחיב את המכירות שלה במדינה בשלושה תחומים עיקריים. "התחום הראשון שאנחנו מתמקדים בו הוא הגנת החוף והגנת עומק הים. אנחנו רוצים לקדם מכירה של מוצרים כמו אמצעים לאיסוף מודיעיני, ספינות בלתי מאויישות מדוגם "פרוטקטור", שמצוידות באמצעים אופטיים ומערכות נשק "מיני טייפון". אפילו טילים כמו "ספייק" שיכולים להתאים להגנה על החופים ועל עומק הים.

"התחום השני שאנחנו מתמקדים בו הוא בקרה על הגו'נגלים, באמצעות מזל"טים, מערכות תצפית שיודעות לזהות שינויים בפני הקרקע לאורך זמן, ואמצעים נוספים.

בתחום שלישי, "עיר הבטוחה" (Safe City) היכולות שלנו מתבטאות בעיקר באיסוף מידע ובעיבוד התמונות, אבל גם אמצעים אחרים יוכלים להתאים. אנחנו לא בהכרח רואים את עצמנו כספק ראשי של פרוייקטים. מערכות שונות של רפאל יכולים להשתלב בפרוייקטים של חברות אחרות".

אתם לא מגדירים תחום של "מוצרי הגנת המולדת" (HLS), כמקובל? 
"אני הגעתי לתובנה שאין באמת תחום כזה HLS. יש לכאורה תקציביים ענקיים ל"הגנתה מולדת" אבל 90 אחוז מהם מופנים לדברים פשוטים כמו תחמושת, אקדחים או מצלמות לא מתוחכמות במיוחד.

בעבר, ניסנו לבצע השקעות ענקיות ב-HLS אבל לא יצא מזה שום דבר טוב, מבחינתנו. לכן, אנחנו אנחנו מתרכזים כעת בברזיל בשלושת התחומים שהזכרתי ולא בתחום שייקרא HLS".

You might be interested also

The prime minister of Italy, Mario Draghi. Photo: REUTERS/Remo Casilli

Italy establishes national cyber agency

PM Draghi warned that the level of Russian interference online "has become truly alarming", while the Minister of Innovation said that 95% of public administration servers do not have adequate protection