היום: המכרז הגדול בתולדות מערכת הביטחון

ארבע הקבוצות המתמודדות על בניית עיר הבה"דים בנגב מגישות את הצעותיהן

הדמייה עיר הבה"דים (משרד הביטחון)

המכרז הגדול ביותר בתולדות מערכת הביטחון מגיע ביום שלישי לרגע האמת: ארבע קבוצות המתמודדות על בניית עיר הבה"דים החדשה של צה"ל, יגישו במהלך היום את הצעותיהן. בתוך חודשים ספורים ייבחרו הזוכים במכרז, שיישומו יימשך למעלה מ-20 שנה.

המועד האחרון להגשת הצעות במסגרת המכרז הוא 28 במאי, ובקרב החברות שמתמודדות על הפרויקט הענק קיימת דריכות שיא. היקף הפרויקט עשוי להגיע ללמעלה מעשרה מיליארד שקל.

במסגרת הפרויקט, יועתקו לבסיס חדש שיוקם סמוך לצומת הנגב, כ-20 קילומטר דרומית לבאר שבע, מרבית בסיסי ההדרכה ששוכנים מזה עשרות שנים במחנה צריפין, שקיים עוד מימי המנדט הבריטי. שטחי צריפין שיפונו ישווקו לבנייה, והכסף שיתקבל עבורם יממן את הקמת הבסיס החדש בדרום.

על פי תנאי המכרז שפרסם משרד הביטחון, קריית ההדרכה תוקם בשיטה בה הזכיין ייבנה את עיר הבה"דים במשך שלוש שנים, ואז יתפעל ויתחזק את קריית ההדרכה לפרק זמן של 20 שנים נוספות. המחנה הענק החדש יוקם על פני שטח כולל של כ-2600 דונם, מהם כ-1400 דונמים לפיתוח, ו-250 אלף מ"ר בנוי.

כחלק מפעולות האחזקה יהיה הזכיין אחראי על התחזוקה השוטפת של הבסיסים, כולל ניקיון והסעדה של 11 אלף משרתים בכל יום נתון. בנוסף, יהיה אחראי על תפעול מתקני אימונים שונים. התמורה לזכיין תהיה מורכבת מתשלום ראשוני עבור עלות ההקמה (על פי הערכות, סכום שיכול להגיע עד כחצי מיליארד שקל), ולאחר מכן תשלום שנתי למימון ההפעלה השוטפת של קריית ההדרכה, בגובה מאות מיליוני שקלים בכל שנה. בתום 20 שנות תפעול יעבור המחנה לבעלות מלאה של המדינה.

במשרד הביטחון מעוניינים להעביר את ביצוע הפרויקט לקבוצה שתקים חברה ייעודית לעניין, ותוכל להיות מורכבת מהתאגדות של מספר חברות. המכרז הראשוני פורסם כבר לפני למעלה משנה, ובימים הקרובים יוגשו ההצעות הסופיות של ארבע קבוצות שעלו לשלב הגמר.

אחת הקבוצות שיגישו הצעה מובלת על ידי משותפות ראשית של החברות אפריקה ישראל ואלקטרה נדל"ן, שאליה חברו חברות מתחום ההסעדה והניקיון, וכן מתחום הפעלת מאמנים (סימולטורים) צבאיים. אפריקה ישראל הודיעה באחרונה לבורסה כי במסגרת שיתופי פעולה אלה נחתמו הסכמים אסטרטגיים עם החברות נס טכנולוגיות ואלטל (מקבוצת אלול תאמארינד).

קבוצה נוספת, שמתמודדת על המכרז, מובלת על ידי חברת שפיר הנדסה. חברת שיכון ובינוי, שזכתה רק לפני מספר חודשים בפרויקט החדש לבניית קריית הדרכה למשטרת ישראל על יד בית שמש, בשותפות עם החברה האירופית G4S , תתמודד במכרז על עיר הבה"דים של צה"ל ביחד עם חברת השירותים הבינלאומית ISS, שכן G4S אינה עובדת עם צה"ל, מסיבות פוליטיות. הקבוצה הרביעית שמתמודדת על המכרז הענק, מובלת על ידי חברת מנרב אחזקות.

 החברה הזוכה תצטרך להוכיח איתנות פיננסית, ולהיות מלווה על ידי בנק, שיעמיד ערבות לסכומי העתק הנדרשים לביצוע הפרויקט. גורמים במערכת היבטחון העריכו אתמול כי הקבוצה הזוכה תיבחר כבר בתוך חודשים ספורים.

You might be interested also