ברק למזכ"ל האו"ם: החמאס הוא ארגון טרור

בפיקוד המרכז נערכים לאפשרות של הסלמה לקראת הכרזה על מדינה פלשתינית בספטמבר

שר הביטחון אהוד ברק

שר הביטחון, אהוד ברק, שוחח בשבת עם מזכ"ל האו"ם, באן, קי-מון, ואמר לו, כי "החמאס הוא ארגון טרור היורה לעבר ישובים ישראלים ורק לאחרונה השתמש בטיל נ"ט כנגד אוטובוס תלמידים. לכן, אנו מצפים ממנהיגי העולם, כולל כמובן ראשי האו"ם, להציב כתנאי בפני שיתוף פעולה עם ממשלה משותפת כזו, במידה ותקום, את ההכרה בתנאי הקוורטט שהם הכרה בישראל, זניחת דרך הטרור וקבלת כל ההסכמים הקודמים עם ישראל". שר הביטחון הוסיף ואמר למזכ"ל האו"ם כי "כוונתנו היא שהן הרשות והן חמאס צריכים לקבל את הדרישות האלה במפורש טרם הקמת ממשלה משותפת. דרישה זו חייבת להישמע מראש כדי להשפיע על התנהגות הפלסטינים".

דבריו של ברק נאמרו לאחר שביום ד' הודיעו נציגי הממשלות בגדה המערבית וברצועת עזה, כי פתח וחמאס הגיעו בקהיר להסכם על כינון ממשלה זמנית ועל קביעת מועד מוסכם לבחירות כלליות ברשות הפלסטינית - בתוך שנה.

   

כבר ביו ה' פירסם ברק הצהרה, שלפיה "החמאס הוא ארגון טרור רצחני שיורה רקטות על אזרחים וירה לאחרונה טיל נ"ט על אוטובוס עם תלמידים. זהו ארגון שאין מה לדון איתו ואין על מה לדון איתו, ולכן איתו אין לנו שום שיח. אנחנו לא אחראים ולא שולטים על מה שקורה ברשות הפלסטינית, זה באחריותו של אבו מאזן ושל הרשות. ממשלה כזאת, אם ינסו להקים אותה, אין סיכוי שאנחנו נדון איתה, ואנחנו דורשים מידידינו בעולם לא לדון איתה, אלא אם כן היא תעביר את החמאס שינוי מהותי ועמוק – ויתור על טרור, פירוק תשתיות הטרור, קבלת תנאי הקוורטט, שזה בעצם קבלת כל ההסכמים הקודמים שהיו עם ישראל, ונכונות למו"מ. רק בתנאים האלה יש מה לדבר עם חמאס. אני לא רואה את הדבר הזה עוד קורה, אגב, אני לא יודע עוד אם ההסכם אכן ייחתם, זה קצת מוקדם לצפות, אבל צריך להתכונן לכל האפשרויות".

ובתוך כך, גורמים בצה"ל אמרו בסוף השבוע כי עדיין מוקדם להיערכות מיוחדת בעקבות הפיוס, אולם בפיקוד המרכז ממילא נערכים כבר כמה חודשים להשלכות הביטחוניות האפשריות של הכרזה על מדינה פלסטינית בחודש ספטמבר הקרוב. במסגרת הכנות אלה, לפני כחודשיים נערך תרגיל של פיקוד מרכז, שדימה תרחיש שבו מתחילות מהומות המתגלגלות לכדי הפרות סדר אלימות ופעולות טרור, כמעט אינתיפאדה.

עוד אומרים בצה"ל, כי הפרקליט הצבאי הראשי בודק מהם ההיבטים המשפטיים של הכרזה חד צדדית על מדינה פלסטינית. בין היתר, מתבצעת בדיקה גם לגבי היכולת של צה"ל לבצע מעצרים בשטחי יהודה ושומרון, במידה שמדינות העולם יכירו בהם כשטח פלשתיני.

You might be interested also