תעש שידרגה 30 נגמ"שי M-113 עבור המארינס הברזילאי

על הפרק כעת שיפוץ מאות נגמ"שים אחרים עבור ה"ארמי"

נגמ"ש M-113 שהוצג בתערוכת LAAD

חיל הנחתים הברזילאי, המארניס, חשף בראשונה נגמ"ש M-113, ששודרג במסגרת פרויקט משותף עם התעשיה הצבאית הישראלית (התעש).

הנגמ"ש מסוג M-113 דומה לאלפי נגמ"שים שהגיעו לישראל בשנות ה-70' של המאה הקודמת, ומוכרים בצה"ל גם בכינוי "זלדה". כמו בצה"ל, מתלבטים בברזיל מזה שנים מה לעשות עם הנגמ"ש המיושן, כדי להאריך את חייו. במסגרת הפרויקט המדובר, הוחלט במארינס הברזילאי לשדרג בצורה מקיפה 30 נגמ"שים מסוג זה, בעלות של כחצי מיליון דולר לכל נגמ"ש.

מפעל "סלבין" של התעש זכה בפרויקט הברזילאי בשנת 2008, ובמהלך שנת 2009 הוקם פס ייצור לשדרוג הנגמ"ש - על אדמת ברזיל. באחרונה יצאו הנגמ"שים המשודרגים הראשונים מפס הייצור, ואחד מהם (בתמונה) אף נחשף בתערוכה הביטחונית המרכזית לדום אמריקה (תערוכת LAAD, שנערכה בין 12-15 באפריל 2011 בריו דה ז'נרו).

השדרוג התבסס על רכיבים בנגמ"ש, שהובאו לברזיל מישראל על ידי תעש, כולל חטיבת כוח, ממסרת ומזקום חדשים. מנוע חדש הובא מארצותה ברית. חלק ממרכיבי הנגמ"ש המשודרג דומים לפרויקט "משברי בזלת" שפותח בעשור שעבר על ידי תעש, כתכנית לשדרוג חלק מנגמ"שי ה-M-113, שבידי צה"ל. פרויקט זה לא יצא אל הפועל.

בתוך כך נודע, כי בימים אלה מתמודדת התעש על מכרז לשיפוץ של מאות נגמ"שי M-113, של צבא היבשה הברזילאי (ה"ארמי"). מדובר בשיפוץ חלקי, שאינו כולל החלפת מערכות מרכזיות בנגמ"ש כמו פרויקט השדרוג המקיף של מארינס, אבל בשל הכמות הגדולה של הנגמ"שים גם פרויקט זה עשוי להסתכם בעשרות מיליוני דולרים.

You might be interested also

Photo courtesy of Ametrine

Ametrine Technologies - Advanced Camouflage for the Modern Battlefield

Ametrine Technologies develops solutions for camouflage from thermal and night vision sensors. "We estimate that within a decade, all soldiers and platforms on the battlefield will be equipped with some form of multi-spectral camouflage," said Amiram Levinberg, co-founder of JAL Ventures and chairman of Ametrine. This article is sponsored by Ametrine Technologies