מהפך בהגנה האווירית של ישראל

הגנת שמי המדינה תכלול גם את הכוחות המיועדים ליירוט מטוסי אויב וגם סוללות ליירוט טילים. הכוחות יחולקו ל"כנפות", כמו במערך המטוסים

סוללת מערכת הוק (צילום: בטאון חיל-האוויר)

מהפך בתפיסת ההגנה האווירית של חיל האוויר: החל מהקיץ הקרוב המערך יעבור לפעול במסגרת "כנפות" במקום במסגרת "אגדים", ומבנה הפעלת הכוח שלו יהפוך דומה לזה של המטוסים. המערך כולו יפעל על פי משימות שיוקצו לכוחות השונים באופן מרכזי, ולא בהתאם לפריסה גיאוגרפית.

תפיסת ההגנה החדשה אושרה באחרונה על ידי מפקד חיל האוויר. על פי התפיסה, הגנת שמי המדינה תכלול באופן "אינטגרלי" גם את הכוחות המיועדים ליירוט מטוסי אויב וגם סוללות ליירוט טילים, שישוגרו לעבר ישראל מכל הטווחים. יהיה מרכז אחד לכל המדינה לניהול היירוטים של כל מרכיבי ההגנה האקטיבית הרב שכבתית.

על פי הפריסה החדשה, כנף אחת תטפל בהגנת שמי המדינה על בסיס מערכי הנ"מ (נגד מטוסים): טילי פטריוט, טילי הוק וטילי סטינגר.

כנף נוספת תהיה אחראית לכל ההגנה האקטיבית ומשימת הגילוי להתראה ותאגד את מערכי ה"חץ" , "שרביט קסמים" ו"כיפת ברזל".

מערך ה"חץ" ליירוט טילים ארוכי טווח נחשב מבצעי כבר במשך יותר מעשור. מערך "כיפת ברזל" ליירוט רקטות קצרות טווח, כמו "קטיושות" שבידי חיזבאללה בלבנון ורקטות קסאם שבידי החמאס ברצועת עזה - הופך למבצעי בימים אלה. מערך "שרביט קסמים", יהיה מבוסס על טיל המיוצר בשיתוף פעולה של רפאל מישראל ורייתאון מארצות הברית. טיל זה מיועד ליירט רקטות כמו "פאג'ר" ו"M-600" כמו גם טילי שיוט. המערך כולו ישתלב בפריסה החדשה של כוחות ההגנה האווירית של ישראל החל משנת 2013.

You might be interested also

The G-7 leaders meeting in Cornwall on Sunday. Photo: REUTERS/Phil Noble/Pool

G7 leaders unite against Russian ransomware attacks 

In the joint statement issued at the end of the summit, the leaders of the seven wealthiest countries in the world demanded Russia to identify and disrupt ransomware criminal networks operating from within its borders, and hold those networks accountable for their actions