"הוק" Out, "שרביט קסמים" In

בצה"ל שוקלים להחליף את מערכת טילי ה"הוק" המיושנים, בטיל "שרביט קסמים" שפותח במקור ליירוט רקטות בטווחים בינוניים

שרביט קסמים (צילום: רפאל)

במערך ההגנה האווירית של צה"ל וברפאל מתכננים גרסה של הטיל נגד טילים "שרביט קסמים" כנשק נגד מטוסים, שיחליף את המערך המיושן של טילי ה"הוק".

טילי ההוק, היו ממערכות הנשק האמריקאיות הראשונות שנכנסו לשירות בצה"ל, כבר בשנת 1965. המערכת יוצרה על ידי חברת "רייתאון" כאמצעי ליירוט מטוסים באמצעות טילים מבוססי מכ"ם קרקעי.

בשנים הקרובות צפויה המערכת המיושנת לצאת משירות בצה"ל, ונשקלת אפשרות שהיא תוחלף על ידי "שרביט קסמים", שפותחה במקור לצורך יירוט טילים בטווחים בינוניים. "שרביט קסמים David's) Sling) הוא פרויקט משותף של רפאל הישראלית ורייתאון האמריקאית, שאמור להפוך למבצעי עד לסוף שנת 2012. במהלך שנת 2011 יורכב בחיל האוויר גרעין ההקמה, של המפקדים והלוחמים, שיקלטו את המערכת החדשה.

"שרביט קסמים" הוא הטיל הראשון בעולם שראשו אינו סימטרי אלא בעל צורת "דולפין", על מנת לאפשר משטח לחיישנים שונים לאתר את הטיל שאמור להיות מיורט. בישראל ובארצותה ברית מתייחסים אל המערכת כפרוייקט אסטרטגי. מערכת "שרביט קסמים" תוכל להיות ניידת ואף להיות משוגרת מסיפון של אוניות גדולות. כאמצעי יירוט נגד טילי קרקע קרקע, המערכת תפעל בשכבת הגובה שבין טילי ה"חץ", שמיועדים ליירט טילים מטווחים רחוקים מאוד, ובין מערכת "כיפת ברזל", ליירוט רקטות קצרות טווח.

You might be interested also