נפתח משפטו של נספח צה"ל בשווייץ לשעבר

אל"מ (מיל') שמואל אביבי מואשם בעבירות חמורות של קבלת שוחד והפרת אמונים בעת מילוי תפקידו

שוחד. אילוסטרציה (צילום: Dreamstime)

בבית המשפט המחוזי בתל אביב החל משפטו של אל"מ (מיל') שמואל אביבי, לשעבר נספח צה"ל בשוויץ, המואשם בעבירות חמורות של הפרת אמונים ולקיחת שוחד בעת מילוי תפקידו.

אביבי שימש כנספח צה"ל בשווייץ בין השנים 2002-2005. במסגרת תפקיד רגיש זה הוא היה אמור לייצג את צה"ל בפני הצמרת הביטחונית של מדינה זו ושל מדינות נוספות במערב אירופה, ולקדם בהן את עניינהן של התעשיות הביטחוניות הישראליות, ואולם על פי כתב אישום שהוגש נגדו, הוא ניצל את התקופה דווקא כדי לקדם עסקים פרטיים - תוך ניגוד עניינים חמור והפרה מוחלטת של החוק והפקודות.

בכתב האישום נטען כי בתקופת כהונתו של אביבי כנספח הוא קשר קשרים עם סוחר הנשק השווייצרי, היינריך טומט. בתחילה הייתה מטרתו לקדם באמצעות טומט את ענייני התעשיות הביטחוניות הישראליות, ואולם מהר מאוד אביבי עבר לייצג את סוחר הנשק השוויצרי בפני הממסד הביטחוני בישראל. יתירה מכך, תוך כדי כך שהוא מכהן כנספח צבאי, הגיע אל"מ אביבי עם טומט לישראל ב-3 במאי 2004, וסייע לו ולשותף שוויצרי נוסף, להקים בישראל את החברות "טלון יעוץ ביטחוני ומסחר בע"מ" ו"אלקון מוצרי ביטחון והגנה בע"מ". מטרת החברות הייתה לעסוק בסחר נשק מחוץ לישראל. אביבי אף סייע לטומט לפתוח עבור החברות חשבון בסניף הבנק שבו התנהל גם חשבונו הפרטי בישראל.

נגד אביבי נטען כי הוא נטל חלק פעיל בניהול החברות, החזיק טלפון נייד מטעמן, ואף גייס את גד פטרסון ואת ניצב המשטרה בדימוס אליק רון – כדי שיקדמו את ענייניהן. במהלך אותה תקופה ניהל הנספח אביבי את ענייני החברות שהוקמו בישראל ביחד עם טומט, ממשרדי הנספחות בשווייץ ומהבית ששכר עבורו צה"ל בחו"ל, תוך שהוא עוסק בטיפול בחוזי מכר, הצעות מחיר, חשבוניות עסקה וטפסי העברת מטבע חוץ לחו"ל. עוד בטרם סיים את תפקידו כנספח צה"ל, השתתף אביבי בדיוני משא ומתן מטעם החברות שבהן מדובר.

בין היתר, נטען נגד אביבי בכתב האישום, כי "במועד שאינו ידוע במדויק, בשנת 2004, קישר בין מכרו אורי עליזי, מהנדס אלקטרוניקה העוסק בסחר בינלאומי בתחום הביטחוני, ובין טומט. במסגרת הקשר פנה אורי עליזי לטומט בניסיון לתווך בין חברה בשם 'להבראיה', ששימשה סוכנת של ציוד ביטחוני תוצרת מזרח אירופה, ובין טומט, כדי לספק באמצעות טומט ציוד ביטחוני לצבא ארצות הברית בעיראק. בנוסף, במאי 2005 או בסמוך לכך, פנה אורי עליזי לנאשם והציע לו להשתתף במכרז לאספקת תחמושת לפיליפינים באמצעות חברת 'טלון'.

בסמוך לסיום תפקידו כנספח ובטרם השתחרר משירות בצה"ל, במהלך שנת 2005, במרינה בהרצליה, ניהל טומט כשלצידו אביבי, שהזדהה כמנכ"ל 'טלון', משא ומתן עם איציק צדיק מנכ"ל חברת LR GROUP, שהבשיל לכדי עסקה שנחתמה בתאריך 1.10.2005.

"בסמוך לסיום תפקידו כנספח ובטרם השתחרר משירות בצה"ל, במהלך נובמבר 2005 או בסמוך לכך, נפגשו אביבי וטומט עם אביגדור הירש, סמנכ"ל שיווק במפעל מנועי בית שמש, לצורך קידום עסקה לשיפוץ מנועי מסוקים בסרביה עם חברת 'טלון', כשהנאשם הזדהה כמנכ"ל החברה", נכתב בכתב האישום.

פרקליטות המדינה טוענת עוד כי בתמורה לפעילותו לקידום ולהרחבת עסקיו של טומט, קיבל אל"מ אביבי טובות הנאה, בעצמו או באמצעות אשתו, כולל ג'יפ מדגם לאנד קרוזר בשווי 326,191 שקל, ששימש את הרעיה, ושכר בסך כ-101 אלף שקל ששולם לה, כאשר הייתה רשומה באופן פיקטיבי כעובדת ב"טאלון".

עוד נטען, כי בחודש אוקטובר 2005, כחודשיים בלבד אחרי תום שירותו כנספח צבאי ובטרם השתחרר רשמית משירות סדיר בצה"ל, מונה אביבי להיות מנכ"ל 'טלון' והפך מורשה חתימה בחשבונות החברות. "במעשים המתוארים לעיל, עשה הנאשם, שהוא עובד ציבור, במילוי תפקידו, מעשה הפרת אמונים הפוגע בציבור וכן לקח שוחד בעד פעולה הקשורה במילוי תפקידו", טוענת פרקליטות המדינה.

יצויין, כי חשדות ראשונים, שלפיהם אל"מ אביבי לא עסק כל כולו בתפקידו כנספח, התעוררו כבר בעקבות דו"ח של ארגון "אמנסטי" העולמי על תופעת סחר הנשק בעולם שפורסם בשנת 2006, שאליו שורבב שמה של אחת החברות שהוקמו על ידי אביבי ושותפיו השוויצירים.

למרות הדו"ח, ופניות עיתונאיות בנושא, במערכת הביטחון החליטו לא לחקור את את פעילותו של הנספח. רק אחרי שפורסם ב"מעריב" תחקיר עיתונאי בפרשה, שאותו ערכו עמיר רפפורט (כיום עורך אתר ומגזין "ישראל דיפנס") ואיש השב"כ לשעבר, הקרימינולוג ד"ר אריאל ליבנה, נפתחה חקירה של המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח), שהמשכה היה חקירה של משטרת ישראל – והגשת כתב האישום החמור.

אל"מ שמואל אביבי, כיום בן 51, היה קצין קצין חי"ר שצמח בגולני, לפני שמונה להיות נספח צה"ל בשווייץ. במשפטו, שנפתח לפני חג הפסח בבית המשפט בתל אביב, לא הודיע אל"מ אביבי האם הוא כופר בהאשמות החמורות נגדו או מודה בהן. אביבי ישיב להאשמות כאשר יתחדש משפטו בפני השופט ד"ר עודד מודריק, ב-18 במאי. אביבי ייוצג במשפט על ידי עו"ד ששי גז. התובעת, עו"ד רנית בראון, כבר הודיעה כי חלק מן המשפט יתנהל בדלתיים סגורות, בשל הנושאים הרגישים שבהם יעסוק.

You might be interested also