מכרז אבטחה ענק בשירות בתי הסוהר

תת גונדר ישראל רום מספר על האמצעים ששירות בתי הסוהר מפתח, לצורך אבטחת מתקני כליאה ופיקוח על אסירים ביטחוניים ופליליים

תת גונדר ישראל רום (צילום: שב"ס)

שירות בתי הסוהר מפרסם מכרז ל"פיקוח אלקטרוני" על אסירים. שווי המכרז עשוי להסתכם בכחצי מיליארד שקל (כ-160 מיליון דולר) למשך עשר שנים.

המכרז של שירות בתי הסוהר הוא חלק מפרויקט "שר הטבעות", שבמסגרתו פותחו על ידי אגף הטכנולוגיה של השירות, בשיתוף התעשיות, ציינים אלקטרונים שמוצמדים אל גוף האסירים, ונועדו לעקוב אחריהם, בין הם הם במעצר בית, בבתי הכלא או במעבר בין בתי הכלא לבתי המשפט. כל ניסיון להסרת האזיק נחשף ומשודר למרכז בקרה מיוחד.

באחרונה הושלם ניסוי בשימוש נרחב בציוד הפיקוח החדש במחוז הדרום, ובעקבות כך הוחלט לצאת במכרז הענק. אמצעי הפיקוח אמורים לשדר נתונים על מקום הימצאם של האסירים באמצעות מערכות רדיו, ג'י.פי.אס או סלולאר - כך שלא יהיו מצבים של "איבוד קליטה".

תת גונדר ישראל רום, ראש מנהל הטכנולוגיות בשירות בתי הסוהר, אמר ל- ישראל דיפנס כי הפרויקט הוא אחד מתוך שורה של אמצעים טכנולוגיים המפותחים בשירות לטובת משימות אבטחה ופיקוח על אסירים. "המטרה היא לאתר את מיקומו ומצבו של אדם בכל מקום ובכל עת, גם מחוץ למתקנים ובחלופות הכליאה וגם בתוך מתקני השב"ס", הוא אומר.

לדבריו, מרחיב השירות את השימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים הכוללים, בין היתר, מערכות צילום והתרעה סביב חומות בתי הסוהר ביום ובלילה, גלאי תנועה, מצלמות ומשקפות להדמיה תרמית, וכן מערכות זיהוי ביומטרי.

שירות בתי הסוהר גם עומד להרחיב את השימוש בכלבים כאמצעי לגילוי נסיונות בריחה מבתי הכלא. כחלק ממערכת של חברת "ביו-סנס" היישראלית, בשיתוף שירות בתי הסוהר, פותח אלגוריתם שיודע לפענח את המשמעות של נביחות כלבים, ולספק התרעה כאשר מדובר בכלבים שנובחים לעבר אסיר שמנסה לברוח.

ישראל רום מספר גם על פרויקט אבטחה ניסיוני נוסף - בכלא שאטה בצפון הארץ. "במסגרת פרויקט זה הקפנו את בית הסוהר בגדרות חכמות. ברגע שיש נגיעה בנקודה כלשהי בגדר, מצלמות יום ולילה מכוונות את עצמן באופן מיידי אל האיזור החשוד. אחרי הגדר יש גם כלבים, ולצידם המערכת לפענוח המשמעות של הנביחות".

רום מספר כי שירות בתי הסוהר מפרסם בימים אלה מכרז נוסף בהיקף מוערך של כחצי מיליארד שקל - לפיתוח מערכת טלפונים שממנה יוכלו האסירים להתקשר באופן מבוקר מתוך בתי הכלא, רק למספרים מסויימים מבחינת כל אסיר.

שירות בתי הסוהר משקיע משאבים גם במחקר משותף ביחד עם הטכניון בחיפה, לפיתוח מערכת בשם "החוש השישי", שתאפשר לגלות הברחת סמים שנבעלו על ידי האסירים בשקית, וזאת על סמך בדיקת קצרה של נשיפת אוויר. פרוייקט זה מתבצע בשיתוף פעולה עם פרופסור חוסאם חייק, והוא מבוסס על טכנולוגיה שפותחה במקור כאמצעי לגילוי סרטן.

"אם הפרויקט הזה יצליח תהיה בו פריצת דרך מדעית עולמית", אומר רום, שהוא בהכשרתו המקורית טייס, איש חיל האוויר.

רום מציין עוד, כי שירות בתי הסוהר אחראי בין היתר על מאות אסירים ביטחוניים הכלואים בישראל, ולדבריו חלק ניכר מן הפיתוחים קשורים לנשק "אל הרג", שנועד לאפשר השתלטות על אסירים במתקני כליאה שונים. לשירות בתי הסוהר יחידת השלטות מובחרת, "מצדה", שמצוידת במאמציי אל הרג רבים.

 

You might be interested also