תקשורת רחבת סרט גם בדרג הנמוך ביותר

"ברק רחוק", "אלעד ירוק" ו"כביש מהיר", הם שמות קוד של מערכות קשר חדשות, שנכנסות לשימוש יחידות השדה של צה"ל

"ברק רחוק" (צילום: אלביט מערכות)

בתוך מספר שבועות יחלו יחידות ראשונות בצה"ל להצטייד במכשירי קשר המכונים "אלעד ירוק". המכשירים מהווים חלק מפרויקט כולל של רדיו מבוסס תוכנה תחת הכינוי "ברק רחוק".

אנשי חטיבת התקשוב של זרוע היבשה ואנשי חברת אלביט מערכות, מפתחת המערכת, עובדים בימים אלה על השלבים האחרונים בפיתוח, לקראת קליטת המערכת בכוחות היבשה של צה"ל.

ל"משפחת" "ברק רחוק" SDR-7200) Software Defined Radio), ארבע גרסאות של מכשירי קשר. שתיים מהן, "אלעד ירוק" ו"אודם מפוארת", ייכנסו לשירות מבצעי בצה"ל במסגרת עסקה ראשונה שנחתמה. המערכת מאפשרת תקשורת נתונים במגוון רחב של תחומי תדרים, באמצעות החלפה מודולארית של המקמ"שים (מקלט-משדר) המותקנים בתוכו.

"אלעד ירוק" פועל בתחום תדרי UHF לתעבורת נתונים רחבת סרט, ואילו "אודם מפוארת" בתחום VHF לתעבורה צרת סרט.

במשפחת SDR-7200 ("ברק רחוק") שני דגמים נוספים של מכשירי קשר, אותם צה"ל לא רכש, וביניהם רדיו HF ("גלי רקיע") לטווחים רחוקים מאד.

"אלעד ירוק", ראשון המכשירים מהדור החדש שעומד להיקלט בצה"ל, יהווה את אבן היסוד המרכזית של העורקים רחבי הסרט במערך המתמרן, ועתיד לתמוך בהעברת נתונים מהירה בין היחידות במסגרת פרויקט התקשורת הכולל של זרוע היבשה המכונה צי"ד (צבא יבשה דיגיטאלי). בין היתר, המכשיר יאפשר הזרמת מידע "כבד" כמו צילומים בזמן אמת וסרטי וידאו, שלא ניתן להעבירם בערוצי התקשורת הרגילים.

בתוך כך, לאחרונה הושלמה הצטיידות של חטיבות שריון במערכת "כביש מהיר" (שם מסחרי MAXESS, תוצרת אלביט מערכות גם כן) - להעברת נתונים באמצעות רשת אלחוטית W/LAN לטווחים קצרים, ברוחב סרט עצום, בדרגים הנמוכים עד רמת הפלוגה.

רשת ה-W/LAN של "כביש מהיר" מאפשרת להעביר שיחות, וידאו, ותעבורת נתונים בין הטנקים בפלוגה. באמצעות המערכת, מפקד הפלוגה יכול לנהל שיחות פנימיות עם מפקד של טנק מסוים, במקביל לראות את תצוגת הוידיאו בטנק אחר ואף לשלוח הודעת אל תותחן בטנק שלישי.

אלביט מערכות מפתחת גם גרסה של "כביש מהיר" המיועדת לכוחות חי"ר. על פי התכנית, המכשיר לחי"ר יוכל להיות מונח בתוך אפוד של לוחם, ולחבר אותו ללוחמים אחרים ולמפקדים בפלוגה.

You might be interested also