"מחלקת סייבר" חדשה באגף התקשוב של צה"ל

המחלקה היא חלק מהיערכות כוללת ללוחמת רשת

תמונה: Dreamstime

אגף התקשוב בצה"ל הקים באחרונה "מחלקת הגנה בסייבר". הקמת המחלקה מבטאת את החשיבות הרבה שמייחסים בצה"ל ללוחמת מחשבים.

"מחלקת הגנה בסייבר" הוקמה כחלק ממהלך נרחב לארגון "עולם הסייבר" בצה"ל, אחרי שהוגדרו ליחידות השונות סמכויות לפעולה ולבניין הכוח, הן בתחום ההגנה והן בהתקפה. היחידות העיקריות שעוסקות בתחום הסייבר הן 8200 - יחידת האיסוף המרכזית של אגף המודיעין, ולוט"ם - היחידה לתקשוב ולטכנולגיית מידע של אגף התקשוב. בין השאר, עוסק אגף התקשוב בזיהוי תוכנות ריגול ו"סוסים טרויאניים".

הקמת המחלקה החדשה מבטאת הערכה, שאיראן עושה מאמץ רב במסגרת לוחמה קיברנטית כנגד ישראל, ברשת. במקביל, ביחידה 8200 של אגף המודיעין עוסקים גם בתורות לחימה בתחום התקיפה הקיברנטית. מערך נוסף שנמצא בהקמה באגף המודיעין עוסק באיסוף ברשת - ניצול מידע גלוי וניתוחו.

בצה"ל פועלים בתחום הסייבר בשיתוף עם התעשיות האזרחיות – חלקן הוקמו בידי בוגרי אמ"ן, ועוסקות באבטחת מידע והגנה על מערכות לאומיות חיוניות. כיום מתבצעים ניסיונות תקיפה יום-יומיים של מערכות מחשב צבאיות, ובאגף התקשוב מפתחים יכולות הגנה מפני תקיפות חיצוניות כדי לשמר את הרציפות התפקודית של מערכות חיוניות, מבצעיות כמו מערכות הפיקוד והשליטה בזרועות האוויר, היבשה והים.

"המערכה בסייבר הולכת ומתחזקת", ציין אל"מ ד', מבכירי אגף התקשוב, בדברים שצוטטו באחרונה באתר האינטרנט של דובר צה"ל. "זהו סוג לחימה שמתפתח בעולם תוכן מאוד טכנולוגי, שבסופו של דבר יוכל להביא להכרעה מהירה".

ואילו האלוף עמוס ידלין, שסיים את תפקידו כראש אמ"ן בחודש נובמבר 2010, אמר באחרונה בכנס בנושא לוחמת רשת באוניברסיטת תל אביב, כי "מהפכת הסייבר" היא דרמטית. לדבריו, "אין ספק שהסייבר המריא כממד צבאי – (והוא כולל) איסוף מודיעין, הגנה והתקפה... בעולם סבורים רבים שההגנה חייבת לדור בכפיפה אחת עם יכולת האיסוף והתקיפה. הסייבר מקנה לקטנים את היכולת שניתנה בעבר למעצמות. כמו כלי הטיס הבלתי מאויישים, זאת הפעלת כוח שפוגעת ללא מגבלת טווח, ובלי לסכן את חיי הלוחמים".

 בתוך כך, בצה"ל נערכים דיונים גם לגבי האפשרות שתוקם מפקדה כללית מרכזית ללחימה קיברנטית.

You might be interested also