לדבר מתחת למים

שתי חברות ישראליות פיתחו מערכות לדיבור מתחת לפני המים, שנכנסו לבחינה ביחידת הקומנדו הימי

מערכת התקשורת של U.T.C

אין צוללן שאינו חש את הצורך העז לדבר מתחת למים, אבל דורות של צוללנים נאלצו להסתפק בחבל שקישר אותם לצוללנים אחרים. באמצעות משיכתו העבירו מסרים.

האם צוללנים יוכלו סוף סוף לדבר ביניהם, גם תוך כדי פעילות מתחת למים?

שני פיתוחים ישראליים חדשים אמורים לאפשר תקשורת מתחת למים – באמצעות דיבור או העברת מסרים כתובים. על פיתוח אחד אחראית חברת "יו.טי.סי" - Underwater Technology Center. החברה פיתחה מכשיר קשר שמהווה בסיס ליישומים כמו דיבור מתחת לפני המים, איתור תת מימי (באמצעות שליחת אותות מצוקה) או העברת מסרים כתובים באמצעות מכשירי זימונית ("ביפרים").

האפליקציות שבהן נעשה שימוש בפועל תלויות ברכיב תוכנה. לדברי מנהל החברה, הפיסיקאי ד"ר אלער זוננשיין, פריצת הדרך של המכשיר היא ביכולתו להעביר גלי קול בתוך התווך תת מימי, שמקשה על התפשטות הגלים ועל פענוחם. לדברי זוננשיין, המכשיר נועד גם ליחידות צלילה צבאיות וגם לצוללנים אזרחים.

מערכת תקשורת אחת יכולה לאפשר העברת הודעות כתובות מספינת האם למספר צוללנים במקביל. באחרונה נמכרו 5000 ערכות צלילה של יו.טי.סי למשווקים בסין ובארצות נוספות – לטובת השוק האזרחי. במקביל, המערכת עברה ניסוי ביחידת הקומנדו הימי של חיל הים הישראלי.

ד"ר זוננשיין אומר כי אפליקציות חדשות של מכשיר הקשר, שיספקו מידע על הנעשה מתחת למים, יוכלו לשמש בעתיד גם לאבטחה של אסדות קידוח, לאור עבודות הפיתוח הנרחבות שצפויות בשנים הקרובות, בעקבות גילוי מאגרי גז ענקיים מול חופי ישראל, בים התיכון.

ובתוך כך, לתהליך בחינה בחיל הים נכנסה גם מערכת קשר תת מימית שפותחה על ידי רפאל, ומאפשרת העברת מסרים בתוך המים – בעיקר באמצעות הודעות כתובות. על פי חברת רפאל, הממדים של המערכת מאפשרים את נשיאתה בידי צוללנים או רכבים תת מימיים קטנים. על ידי שימוש בתקשורת Code Division Multiple Access - CDMA עם טכניקות MIMO) Multi-Input, Multi-Output), המערכת מאפשרת תקשורת במים עמוקים ובנמלים.

המערכת תומכת בהודעות טקסט ומסייעת לאיתור צוללנים. היא מאפשרת למשתמש ליצור את סטאטוס המשימה שלו. כל נקודת ממסר מכילה ממשק משתמש הכולל מקלדת וירטואלית (לכתיבת הודעות טקסט), מערכת ניווט ותצוגת רשת.

You might be interested also