עלייה ברמת הכשירות

הכשירות המבצעית של כוחות היבשה תעלה לרמה של 79 אחוז במהלך השנה הקרובה

חיילי צה"ל במהלך אימון. צילום: מאיר אזולאי

הכשירות המבצעית של כוחות היבשה תעלה לרמה של 79 אחוז במהלך שנת 2011, כך עולה מתכנית האימונים של זרוע היבשה לשנה זו. לשם השוואה, רמת הכשירות החילית בשנת 2007, כחצי שנה לאחר תום מלחמת לבנון השנייה, עמדה על 70 אחוז בלבד.

זרוע היבשה החלה להנהיג מדד של כשירות מבצעית, כמקובל בחיל האוויר מזה עשרות שנים, בפעם הראשונה אחרי מלחמת לבנון השנייה. המדד מורכב משורה של מרכיבים שנמדדים מפעם לפעם – כגון היקף האימונים ורמת הקושי שלהם, רמת המלאים, איכות הציוד ורמת הידע והתרגול של המפקדים.

לכל יחידה בזרוע היבשה נמדדת מעת לעת רמת כשירות משלה. אחרי מלחמת לבנון השנייה, עקב מלאים נמוכים ורמת תרגול נמוכה של הכוחות, עמדה הכשירות הממוצעת של זרוע היבשה על 70 אחוז בלבד. מאז, בזכות הגדלת מלאים והשקעה רבה באימונים, עלתה רמת הכשירות הכוללת באופן עקבי.

במהלך שנת 2010 הגיעה רמת הכשירות הכללית הממוצעת ל-78 אחוז, והשנה היא תעלה באחוז נוסף, לאור כוונת הזרוע להשקיע 1.2 מיליארד שקל (כ-340 מיליון דולר) כהוצאה ישירה על אימונים.

לדברי קצין בכיר בזרוע היבשה, "ברמות שהגענו אליהן, דרושה השקעה עצומה רק כדי לשמור על רמת הכשירות הקיימת, ובטח כדי להעלות אותה בכל אחוז נוסף. למרות זאת, הרמה תמשיך לעלות גם בשנה זו".

על פי הוראת מפקד הזרוע, אלוף סמי תורג'מן, תעלה רמת הקושי של אימוני כוחות המילואים במהלך שנת 2011. השנה החלו, בפעם הראשונה מאז תחילת העשור הקודם, אימונים באש חיה לחטיבות מילואים. מאז 2007 נערכו אימוני חטיבה מלאים תוך הפעלת אש חיה רק לחטיבות הסדירות, ואילו חטיבות המילואים ערכו את האימונים שלהן ללא ירי. בזרוע היבשה אומרים כי בעקבות אימוני השנים הקודמות השתפרה הרמה המקצועית של חטיבות המילואים, והדבר בא לידי ביטוי בהחלטה לדמות תרחישי מלחמה מלאים באימונים שלהן.

חטיבת המילואים עציוני של פיקוד הצפון ביצעה השבוע תרגיל רטוב באזור צאלים שכלל גם כוחות אוויר, שריון, הנדסה ותותחנים. לקראת סוף השנה, תקיים גם חטיבת "חיצי האש" תרח"ט מילואים נוסף באש חיה בצאלים.  בשנה הבאה, על פי גרף האימונים של הזרוע, יבוצעו מספר תרגילים נוספים שייערכו אף הם במל"י (המרכז לאימוני יבשה) בצאלים. בנוסף, זרוע היבשה תערוך בשנת 2011 תרגילי פתע שידמו הקפצה למלחמה ללא שום התראה מוקדמת - לגדודים הסדירים.

"מדובר באתגר גדול שמטרתו להעלות את רף הקושי באימוני המילואימניקים, כדי לדמות את שדה הקרב בצורה הטובה ביותר", הסביר רמ"ח אימונים בזרוע היבשה, אל"ם איציק ברבי.

 

You might be interested also

Photo courtesy of Ametrine

Ametrine Technologies - Advanced Camouflage for the Modern Battlefield

Ametrine Technologies develops solutions for camouflage from thermal and night vision sensors. "We estimate that within a decade, all soldiers and platforms on the battlefield will be equipped with some form of multi-spectral camouflage," said Amiram Levinberg, co-founder of JAL Ventures and chairman of Ametrine. This article is sponsored by Ametrine Technologies