רקטות עם מזגן

מערך רקטות ה-MLRS - ה"מנתץ", החל להצטייד במערכת מיגון מפני אב"כ מתוצרת "קינטיקס". מבחינת המפקדים והחיילים האטרקציה הגדולה ביותר היא שהמערכת כוללת גם מזגן ואופציה ל"מיזוג אישי"

קינטיקס

בשורה ללוחמי התותחנים: מערכת ייחודית להגנה מפני אב"כ, הכוללת גם מזגנים, הותקנה בנגמשי מערך רקטות ה-MLRS הסדיר- ה"מנתץ". המערכת, ששמה המקצועי הוא Life Support System & Auxiliary Power Unit -  LSS-APU פותחה על ידי חברת "קינטיקס" מקבוצת "אלביט מערכת", וסופקה לראשונה השנה לחיל התותחנים. תהליך ההצטיידות נמצא כעת בעיצומו.

מדובר במערכת ייחודית עבור כלי לחימה משוריינים, אשר מופעלת על ידי גנרטור ומנוע נפרד, ולא מתבססת על מנוע הנגמ"ש. המערכת כוללת מיזוג סביבתי, המקרר את כל חלל הנגמ"ש, וגם מיזוג אישי המזרים קור היישר אל תוך חליפות מיוחדות שלובשים אנשי הצוות.

מחקרים של זרוע היבשה בצה"ל העלו כי שמירה על טמפרטורת גוף "רגילה" מונעת דופק מואץ, האופייני למאמץ בתנאי חום קיצוניים, ומשפרת את תפקוד הלוחמים.

בנוסף, מאפשרת המערכת יכולת עבודה בתנאי אבק, והיא בעלת שרידות בתנאי אקלים קשים ביותר. מערכת ה-LSS-APU יכולה להיות מופעלת כאשר הרכב בנסיעה, כשהוא נייח, אך גם כאשר המנוע העיקרי שלו כבוי לגמרי. לדברי עמיר ניר, מנכ"ל חברת "קינטיקס": "נוסף לתפקודיה העיקרים כמערכת הגנה מפני אב"כ וכמזגן, המערכת מספקת חשמל משלים לרכב, בנוסף לכוח המיוצר על ידי אלטרנטור המחובר למנוע המרכזי. לא צריך עוד להפעיל את המנוע המרכזי כדי לטעון את המצבר. כך שלמעשה, ה-LSS-APU מהווה פתרון יעיל, המפחית את עלות מחזור החיים והלוגיסטיקה בזכות הישג משמעותי של שעות מנוע".

מפקדים בחיל התותחנים מספרים, כי בגדוד ה"מנתץ" הסדיר הפכו הכלים, שבהם הותקנו כבר מערכות סינון, אב"כ ומיזוג, למפלט מפני השרב בקיץ ובסתיו האחרונים. "ליד כל כלי שבו היה מזגן ניתן היה לראות התגודדות של חיילים", מספרים הלוחמים.


פורסם לראשונה בכתב העת "תמיד תותחן", גיליון 47.

You might be interested also