"יירוט" חפירה בזמן אמת

אל"מ (מיל') עתי שלח במאמר מיוחד

חשיפת המנהרה בגבול עזה, שדבר חשיפתה הותר לפרסום, הינה בהמשך לשרשרת המנהרות שכבר נחשפו לאחרונה. שוב ושוב מוכח כי הטרור כמו הטרור אינו שוקט על שמריו ובכל מקום שהוא יכול לחלחל שוב ושוב כמו מים הוא עושה זאת.

כמו במנהרות הקודמות כך גם במנהרה זו מוכח כי יכולת החמאס לחפור כמעט מבלי מפריע ולחדור לשטח המדינה הינה עניין כמעט ברור ומוחלט. מנהרות מהסוג הזה נועדו לאפשר לאויב קשת שלמה של אופציות "מבצעיות": חטיפת חיילים ו/או אזרחים. ביצוע מסע הרג והתאבדות באחד מיישובי או בסיסי האזור, ביצוע פיגוע מיקוח עם בני ערובה, פיגוע שיהדהד בכל רחבי הגלובוס.

לא פעם נכתב כי האתגר הגדול של המערכת הביטחונית מבחינה טכנולוגית הוא איתורן של המנהרות בתהליך החפירה שלהם. משמע ידיעה פוזיטיבית מדויקת ובזמן אמיתי על התהוותה של מנהרה. כיום (וגם במנהרה זו) החשיפה נובעת מהצלבות מודיעניות ופעילות מבצעית במסגרת הבט"ש. סבור אני כי ביום ובמקום בו תהינה לנו יכולות "ירוט" חפירה בזמן אמיתי, ניתן יהיה לשבש ולצמצם באופן משמעותי את פעילות אירגוני הטרור.

במקום שבו תהיה יכולת כזו, ייכנס מנגנון משמעותי לתמונה והוא מנגנון ההרתעה. שוו בנפשכם כי באמצע פעולת חפירה של אחד מהארגונים הוא יתקל בכוח מבצעי צה"לי שארב לו בדיוק בזמן ובמקום שבו הוא מרגיש הכי בטוח.

סבורני כי על מערכת הביטחון להמשיך ולהתמקד, לצד היכולת המודיענית והמבצעית ,לפתח עוד ועוד את הרגל הטכנולוגית המאתרת ומצביעה על פעילות חפירה ממוקדת בזמן אמת של היריב.

עד אז בטוחני כי המאמץ המודיעני מבצעי ימשיך לפעול ימים כלילות על מנת לאתר ולחשוף מנהרות כאלו ועוד.

***
אל"מ (מיל') עתי שלח, לשעבר מפקד בכיר בחה"ן. בין היתר כיהן כמפקד יהל"ם, כמפקד היחידה לאבטחת אישים וכמפקד מרכז אב"כ. כיום מכהן כמנכ"ל חברת ESG (Engineering Solutions Group)

You might be interested also