איראן: הגענו ל"מפת דרכים" עם סוכנות סבא"א

האחראי על תוכנית הגרעין האיראנית אמר כי טהרן הגיעה לסיכום עם סבא"א כי פקחי הסוכנות יכולו לבקר במתקן הגרעיני באראק

צעד לקראת הסכם עם המעצמות: ראש תוכנית הגרעין האיראנית, עלי אכבר סאלחי, אמר כי איראן והסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) הגיעו ל"מפת דרכים". במסגרת הסיכום תתאפשר לפקחי הסוכנות גישה למתקן באראק. בשיחות הגרעין שנערכו בשבוע שעבר בז'נבה בין איראן לבין שש המעצמות, התנגדה איראן לדרישת חלק מן המעצמות (צרפת) לסגירת המתקן. שר החוץ הצרפתי אף עמד כל כך שללא הסכמה לסגירת המתקן אין אפשרות לחתום על הסכם עם טהרן.

וברקע מתגברת המתיחות בין וושינגטון לירושלים בנוגע לעתיד תוכנית הגרעין האיראנית. שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי דחה את הביקורת של ראש הממשלה בנימין נתניהו על ההסכם המתגבש בין הצדדים, ואמר כי ההתנגדות של נתניהו מוקדמת מדי, "הוא צריך להבין שאין הסכם. הזמן להתנגד הוא כאשר אתה רואה מהו".

הדברים מגיעים על רקע חילופי ביקורת בין הצדדים על התנהלות ארה"ב בנושא. נתניהו אמר בימים האחרונים כי ההסכם המתגבש הוא "עסקה רעה". בארה"ב דחו את הביקורת ואמרו כי הבית הלבן מחויב להבטחה כי לאיראן לא יהיה נשק גרעיני.

עם זאת, בישראל לא מתרשמים כי הסכם שכזה יעצור את תוכניות טהרן וטוענים כי מדובר בהסכם שהלכה למעשה יאפשר לאיראן להישאר "מדינת סף" כאשר בכל רגע נתון תוכל לפתח נשק גרעיני אם תחפוץ בכך. 

You might be interested also

The G-7 leaders meeting in Cornwall on Sunday. Photo: REUTERS/Phil Noble/Pool

G7 leaders unite against Russian ransomware attacks 

In the joint statement issued at the end of the summit, the leaders of the seven wealthiest countries in the world demanded Russia to identify and disrupt ransomware criminal networks operating from within its borders, and hold those networks accountable for their actions