האם התבערה בסוריה תתפשט למדינות לידה?

בניסיון להסית תשומת לב ממה שקורה בסוריה, אסד עשוי להצית תבערה בקרב שכנותיו. במסגרת הזו הוא עלול גם להתמקד בישראל ולעודד עימות מצומצם עם חיזבאללה ופיגועים מסיני ועזהבשירות אסד: עימות מוגבל בין חיזבאללה לישראל

האם התבערה בסוריה תתפשט למדינות לידה?

בעקבות המרד בסוריה, משטרו של אסד מצוי תחת לחץ בינלאומי כבד, פוליטי, כלכלי וגם צבאי, לאור התמיכה במורדים. בתגובה, אסד מסוגל לנסות להצית תבערה במדינות סביבו, מהלך שישפיע גם על ישראל. לאסטרטגיה סורית זו יכולים להיות כמה יעדים: להסיט תשומת לב מאסד מה שיסייע לו לדכא ולכל הפחות להגביל את היקף המרד, לצמצם את הלחץ על סוריה וגם כתגמול.


בלבנון, מדינה מלאכותית משוסעת כמו סוריה, שוררת מתיחות בין תומכי אסד ומתנגדיו, ואירעו כבר מספר התנגשויות אלימות ביניהם. יתר על כן החיזבאללה מעורב יותר ויותר בלחימה בתוך סוריה, מה שיוצר תסיסה בלבנון. אסד עשוי לערער עוד יותר את היציבות השברירית בלבנון. ההתלקחות בלבנון לא תהיה באותו ההיקף של סוריה אך ייתכן ודי יהיה בה כדי להפנות אליה חלק מתשומת הלב הבינלאומית. כמו כן, משטר אסד עשוי לשאוף לעסקה לא רשמית עם המערב. לפיה בתמורה להימנעות שלו מבחישה בלבנון, אויביו ירפו מהלחץ עליו.


בגלל אותן סיבות או כתחליף לחידוש מלחמת האזרחים בלבנון, סוריה עשויה להתמקד בישראל. משטר אסד יזהר מעימות ישיר וכולל עם ישראל, לאור הנחיתות הצבאית של סוריה ביחס לצה"ל. עם זאת, החיזבאללה, שכאמור מסייע כבר לסוריה, יכול להצית חיכוך עם ישראל מלבנון, בעידוד של סוריה. לא בכדי בישראל הזהירו את החיזבאללה מנקיטה בצעד כזה. מנגד, איראן, הפטרון של החיזבאללה, עשויה להעדיף להותיר את החיזבאללה למבחן חשוב יותר מבחינתה וזה עימות בינה לבין ישראל, לא לסכנו למען סוריה. איראן גם לא מעוניינת לגרום לישראל לתקוף אותה http://www.tandfonline.com/eprint/GWmYTZsK2djijtYscG9V/full


עם זאת על מנת להציל את משטר אסד, איראן עשויה להגיע עימו לפשרה: עימות מוגבל בין ישראל לחיזבאללה, רעשני דיו כדי לשרת את האינטרס של סוריה אבל לא מקיף וקטלני מדי כדי לדחוק בישראל לצאת למסע להשמדת החיזבאללה. עדיין, עימות עשוי להסלים, בניגוד לרצון של חלק ואף של כל המעורבים בו.


אופציה נוספת של סוריה, בסיוע איראני, היא לעודד פיגועים נגד ישראל מתוך רצועת עזה או סיני באמצעות ארגונים המזוהים עם איראן, כג'יהאד האסלאמי. המטרה תהיה לגרור לתוך התבערה את הגורם החזק ברצועת עזה, החמאס, שבינתיים נמנע מחיכוך עם ישראל. היחסים בין החמאס לסוריה ואיראן התקררו לאחר שהחמאס סירב לתמוך במשטר אסד. החמאס אף עשוי לרסן את הג'יהאד האסלאמי. לגבי סיני, פיגועים משם נגד ישראל באמצעות ארגונים כמו הג'יהאד האיסלמי והחיזבאללה עשויים ליצור מתיחות בינה לבין מצרים. למרות ההתנגדות של הנשיא המצרי, מורסי, להמשך שלטונו של אסד ומכאן לכל צעד שיעזור לאחרון, משבר ישראלי - מצרי  עשוי להתלקח. התפתחות כזו תסיט תשומת הלב מאסד ואולי גם תעניק לו הזדמנות לזכות בוויתורים מבחינת המערב. בתמורה אסד ולמעשה איראן, ימנעו מיצירת הסלמה בסיני או רצועת עזה.


משטר אסד תרם בעבר לחוסר יציבות אצל שכנותיו, אם כי בנסיבות אחרות, בעת שסייע למורדים בעיראק לפני כמה שנים, כאשר ארצות הברית נאבקה כדי לייצב את המדינה בתקופת פוסט סדאם חוסיין. באופן אירוני המשטר העיראקי שהצליח לשרוד, תומך כעת במשטר אסד, על ידי העלמת עין למשל מטיסות אספקה מאיראן לסוריה. בעיראק יש כבר חוסר שקט ומתיחות בין שיעים לסונים. גם ספק אם אסד רוצה ואף יכול להצית תבערה בעיראק, אך אם זו תפרוץ היא אולי לא תאפיל על הכאוס בסוריה, אבל יהיה בה כדי למשוך חלק מתשומת הלב הבינלאומית המופנה לסוריה.


סוריה עשויה להזיק לשכנים נוספים שלה, ירדן ותורכיה, אותן היא מאשימה בסיוע למורדים. מלבד הסיבות המוכרות, כהסחת תשומת הלב הבינלאומית, סוריה תשאף להעניש ולהרתיע את ירדן ותורכיה בגלל המדיניות שלהן נגד משטר אסד תוך שיתוף פעולה עם המערב. ירדן פגיעה במיוחד בגלל המשבר הכלכלי המתמשך שלה והאפשרות שהטלטלה בעולם הערבי תגיע גם אליה. כמעט חצי מיליון פליטים סורים הנמצאים בה לא תורמים ליציבותה.  


סך הכל, המשטר הסורי עשוי לאיים או לבצע, באופן רשמי או חשאי, לבד או בשיתוף פעולה עם מדינות כאיראן וארגונים כחיזבאללה, צעדי אגרסיביות וחתרנות נגד שכנותיה של סוריה וגם לחדול מהם במהירות, כל עוד זה ישרת את האינטרס העליון של אסד: הצלת עצמו והמשטר.

You might be interested also

Turkish President Recep Tayyip Erdogan meets with UAE National Security Advisor Tahnun bin Zayed al-Nahyan in Ankara on August 18. Presidential Press Office/Handout via REUTERS

Russia, Turkey and United Arab Emirates. The intelligence services organize and investigate

Commentary: The Kremlin is taking steps to strengthen the Russian secret services vis-a-vis Turkey, and is watching closely as Ankara and Abu Dhabi try to turn a new page after eight years of icy relations