אש מוגברת מן הים

המבצע העזה מביא לשיא את מעורבות חילה ים במתקפה. פגיעה במפקדות של חמאס, חיסולים מן הים ופגיעה בתשתיות – את כל אלה ביצע חיל הים מאז החל מבצע "עמוד ענן" בעזה. מפקד חיל הים לשעבר, האלוף (מיל') דוד בן בעש"ט על היתרונות שמעניק החיל לצה"ל בלחימה ברצועה

(צילום:AP)

במקביל לתקיפות יום וליל של חיל האוויר הישראלי, פועלים מול חופי עזה גם לוחמי חיל הים הישראלי שתוקפים מטרות טרור ברצועה ומבצעים ירי מן הים. החיל משתתף באופן פעיל בלחימה מהזירה הימית, בעיקר על ידי סטי"לים, ובין היתר כבר הספיק להפציץ מבני משטרה של החמאס בעיר עזה, לחסל פעיל ג'יהאד עולמי שהיה מעורב בפיגועים שונים במהלך פעולת סיכול מיוחדת, לפגוע בגנרטור ומכולה בסמוך לבית של איסמאיל הנייה ועוד.

מפקד חיל הים לשעבר, האלוף (מיל') דוד בן בעש"ט אומר כי לכל מרכיבי האש בחיל הים יש יכולת שיגור חמושים וירי כירורגי שיכולים מאוד לסייע במבצע כזה. "כוחות חיל הים והסטי"לים כולם משתלבים בפעילות כזו", אומר בן בעש"ט. "במרכזי האש של צה"ל יושבים נציגים של חיל הים וכל מטרה שמתקבלת בין אם מבנק המטרות ובין אם מכאלה שנוצרות בזמן אמת מדיווחים מהשטח, הם נותנים את האינפוט שלהם וכיצד חיל הים יכול לתרום לפגיעה באותה מטרה.

"לאורך קו החוף וגם בתוך היבשה יש מספיק מטרות שחיל הים יכול להיות מאוד אפקטיבי בסיכולן. התשתיות של המשטרה הימית הפלסטינאית, משרדים ממשלתיים וביטחוניים, משגרי רקטות שפועלים לאורך החוף ועוד. במקרה של הפגיעה המאוד מדויקת בגנרטור ובמכולה ליד הבית של הנייה נפגעה היו שם גלי פיצוצים שונים שהצביעו על כך שהיה בסמוך עוד חימוש.

"היתרון הנוסף של חיל הים בפעילות כזו היא העובדה שספינות חיל הישראלי יוצרות גדר אש גם לאורך קו החוף של עזה, מה שיוצר עוד מימד של לחץ פסיכולוגי, החמאס וארגוני הטרור השונים מבינים שהם חסומים, ושהים הוא גבול סגור כמו יתר הגבולות שלהם ולא יכול להוות נתיב מילוט או מקום שדרכו ניתן להבריח תחמושת. ביחוד אם תהיה כניסה קרקעית לרצועה, ואין ספק שגם חיל הים נערך בהתאם, במידה ויחליטו על מהלך כזה".

 בן בעש"ט מציין כי גם את רמת שיתוף הפעולה והסינרגיה בין הזרועות השונות בצבא. "גם מפקד חיל הים כיום האלוף רם רוטברג וגם מפקד זירת אשדוד שאחראית על הלחימה בעזה, אל"מ דרור פרידמן, היו שניהם מפקדי שייטת 13 ובמסגרת הזו הם שירתו גם לא מעט ימים עם כוחות היבשה ויש להם היכרות אישית אינטימית עם המפקדים שנמצאים בזירה ושיתוף פעולה הדוק עימם".

You might be interested also