כנפי F-35 ייוצרו בישראל?

מגעים מתקדמים בין התע"א ללוקהיד מרטין, בזמן שבצה"ל שוקלים לרכוש טייסת שנייה של המטוס

על רקע כוונה בישראל לרכוש מלוקהיד מרטין טייסת שניה של מטוסי הקרב F-35, מתקדם המשא ומתן על ייצור כמה מאות זוגות של כנפיים עבור המטוס בתעשייה האווירית. ההסכם אמור להיות חלק מרכש הגומלין של ארה"ב בישראל.

על פי ההחלטות בצה"ל במהלך החומש הקרוב, בשנת 2016 או 2017, תיקלט בצה"ל טייסת ראשונה של מטוסי F-35 ולאחר מכן תיקלט טייסת נוספת (שרכישתה עדיין לא סוכמה). עיסקאות רכש הגומלין של יצרנית המטוס האמריקנית לוקהיד מרטין בתעשיות הביטחוניות הישראליות הופכות את התעשייה האווירית לנהנית העיקרית לפחות ברמה ברמה ההצהרתית.

מדובר על ייצור מקומי של 811 זוגות כנפיים עבור המטוס החמקן. זאת בתקופה של 10 שנים. את הכנפיים אמור לייצר מפעל להב של התעשייה האווירית, המייצר כבר שנים כנפיים עבור מטוסי האפ-15 של בואינג והאפ-16 של לוקהיד מרטין. התעשייה האווירית תצטרך להשקיע בתשתיות ייצור כדי לייצר את כנפיו של המטוס החמקן שהוא המתקדם מסוגו בעולם.

המשא ומתן בין נציגי מפעל להב ובין נציגי לוקהיד מרטין מורכב מאוד שכן נדרשות בהשקעות גדולות בכל ייצור מיוחדים וגם בהעברת טכנולוגיות מסווגות המקנות למטוס תכונות "חמקניות".

You might be interested also

Turkey's President Tayyip Erdogan attends the NATO summit in Brussels on June 14. Kenzo Tribouillard/Pool via REUTERS

President Erdogan and the syndrome of neglect: after years of hyperactivity, the Turkish leader is completely isolated

Commentary:  Turkey has been sidelined because of the adventurism of its president, following a decade of reckless and counterproductive political and military moves. Erdogan will find it difficult to break the isolation without a clear change of course towards a more moderate approach in domestic policy and a rapprochement with the West in foreign policy