"איראן ירתה בטעות על מטוסיה"

דו"ח אמריקאי שנחשף טוען כי בשנים 2007-2008 כוחות נ"מ איראניים ירו בטעות לעבר מטוסי קרב ומטוסי נוסעים איראניים מחשש שמדובר בתקיפה ישראלית

החשש מתקיפה גובר על ההיגיון? דו"ח חסוי של משרד ההגנה האמריקאי מגלה כי סוללות נ"מ של משמרות המהפכה האיראניים ירו על מטוסים אזרחיים ועל מטוסי קרב איראניים, בשל החשש מתקיפה ישראלית בשנת 2008. 

העיתון "הניו יורק טיימס" חושף דו"ח מודיעין מסווג של הפנטגון שטוען כי בשנים 2007-2008 "יחידות הגנה אווירית איראניות ביצעו פעולות עשרות פעמים, שכללו ירי ארטילריה נגד מטוסים והזנקת כלי טיס מול מטרות לא מזוהות ומזוהות בטעות". על פי הדיווח הדו"ח מתייחס לתקופה בה גבר החשש בישראל ובארה"ב מפני תכנית הגרעין האיראנית.

הדו"ח מצא כי יחידות הנ"מ של משמרות המהפיכה היו ברמת הכוננות הגבוה ביותר מחשש שמטוס אויב יעשה שימוש במסלול הדומה למסלולי הטיסה האזרחיים מעל המדינה. באחד המקרים, שאירע ביוני 2007, משמרות המפיכה ירו טיל מדגם TOR-M1 על מטוס אזרחי. במאי 2008, סוללת נ"מ ירתה לעבר מל"ט ביון איראני וגם על מטוס אזרחי. באותו החודש היה גם ירי לעבר מטוס קרב איראני מסוג F-14. במקרה נוסף, כך על פי הדיווח בעיתון, מטוס פאנטום איראני הוזנק לבחון מקרוב מטוס נוסעים שעשה את דרכו מבגדד לטהרן. המטוס העיראקי לא נפגע בתקרית.

הדו"ח קובע עוד כי מערכות הקשר שבידי איראן כה מיושנות ואינן עומדות בסטנדרטים המודרניים כך שהתקלות צפויות להימשך גם כיום. עוד נטען כי הכוחות האיראניים אינם מאומנים דיו.

You might be interested also

F-35B fighters on the deck of the aircraft carrier HMS Queen Elizabeth in May. Photo: REUTERS/Bart Biesemans

British F-35s to launch operation against Islamic State targets 

The planes from the 617th Squadron of the Royal Air Force will operate from the aircraft carrier HMS Queen Elizabeth to help prevent the terrorist organization from regaining a foothold in Iraq