מת בעל עיטור הגבורה

בן ציון ליטנר, שזכה לעיטור הגבורה, על פועלו במתקפה על מתחם משטרת עיראק-א-סואידן במלחמת העצמאות, מת בגיל 85

ליטנר (במרכז) עם שר הביטחון בתמונה פומבית אחרונה (צילום: משרד הביטחון)

בן ציון ליטנר, שקיבל את אות הגבורה ביום העצמאות הראשון של מדינת ישראל, נפטר אמש בגיל 85. בשנה שעברה השתתף ליטנר, באחת מהופעותיו הפומביות האחרונות, בכנס מרגש של גיבורי ישראל שאורגן על ידי עמותת יד לבנים ומגזין ישראל דיפנס. בכנס פגש ליטנר גיבורים נוספים שזכו לעיטור הגבורה ואת שר הביטחון אהוד ברק.

ליטנר זכה בעיטור על פועלו במהלך התקפה על מתחם משטרת עיראק אל-סואידן. המתקפה אירעה ב-19 באוקטובר 1948, כאשר עלה בידי חוליות הפורצים והחבלנים שלנו להתקרב עד למרחק של 50 מטר, דרומית מבנין המשטרה.

על אף האש הקטלנית של האויב הצליחו חבלנינו להבקיע שתים מחמש הגדרות שהקיפו את הבניין. כל התקדמות נוספת היתה לאל, בגלל האש החזקה, שהאויב המטיר מבונקר. מפקד המחלקה הפורצת הטיל על חוליה בפיקודו של טר"ש בן-ציון ליטנר לחסל את הבונקר ברימונים, אך החוליה נשארה מרותקת לקרקע בגלל האש הבלתי פוסקת מהבונקר.

בלי פקודה לכך הסתער טר"ש בן-ציון ליטנר בקריאות עידוד על הבונקר וברימונו שיתק אותו לגמרי. בהסתערות זו נפצע קשה.

You might be interested also

A hydrogen-powered boat sails from Amsterdam's harbor in April 2019. Photo: REUTERS/Eva Plevier

Hydrogen could be a key player in the recovery and resilience plan  

Commentary: Various countries are launching plans to recover from the pandemic and accelerate development and modernization. These initiatives include projects for the production of "green" hydrogen that are expected to reduce pollution and thus positively effect the economy, environment and climate in the coming years