מו"מ לרכישת שני "הרקולסים" נוספים

מעבר לרכש שלושה מטוסים שרכישתם כבר סוכמה

הרקולס מדגם C-130J

חיל האוויר החל במגעים עם חברת לוקהיד מרטין לגבי האפשרות לרכישת שני מטוסי תובלה מסוג "הרקלוס" C-130J, מעבר לשלושה שעליהם כבר סוכם.

חיל האוויר רכש בתחילה שני מטוסי הרקולס עם אופציה למטוס שלישי. העסקה למכירת המטוס השלישי סוכמה באחרונה ואמורה להיחתם בתוך שבועות. בינתיים, מדוווחים גורמים בחיל האוויר על תחילתם של מגעים לגבי האפשרות לרכוש שני מטוסים נוספים מעבר למסגרת העסקה המקורית.

מחיר המכירה של מטוסי ה- C-130J של חיל האוויר הישראלי לא פורסם על ידי הצדדים, ואולם ההערכה היא כי העלות עומדת על כ-80 מיליון דולר למטוס. מודבר במחיר גבוה יותר מן המחיר הרגיל של המטוס, שכן חיל האוויר ביקש כמה שינויים מיוחדים במטוסים שיסופקו לו, לעומת מטוסים מאותו דגם המויצרים עבור הצבא האמריקאי ומיועדים בעיקר לשימוש כוחות מיוחדים. כך, ב-C-130J  הישראלי יש מקום בתוך ה"קוקפיט" לשני אנשי צוות וגם לאדם שלישי, שיכול להיות טייס או מפעיל מערכות, לעומת מקום לשני אנשים בלבד בדגם המטוס המקורי.

המטוסים המיועדים לחיל האוויר הישראלי מיועדים מעבר למשימות תובלה גם למשימות כמו תדלוק או לוחמה אלקטרונית. ה"הרקולס" החדש הראשון צפוי להיקלט בחיל האוויר בשנת 2013, השני ב-2014, והשלישי ככל הנראה ב-2015. עדיין לא ברור מתי יגיעו לישראל המטוס הרביעי והחמישי - אם אכן יוחלט על רכישתם.

חיל האוויר הישראלי מפעיל מזה עשורת שנים מטוסי "הרקולס" מן הדגמים הישנים, שנקלטו בשירות כבר בשנות ה-70 של המאה הקודמת.

You might be interested also

One of the infiltrators who was captured. Photo: IDF Spokesperson's Unit

Commentary: Infiltrators from Lebanon travel around in Israel for almost an entire day. Will they be used for terrorist attacks? 

Two infiltrators entered Israel from Lebanon and stayed for almost a day without the military knowing where they were. The next time it happens, it could end in a terrorist attack or espionage. It appears that Hezbollah found a legitimate way to test the IDF's blind spots on the border