שדרוג למערכת "קטלנית"

עמדת הירי של רפאל, המאפשרת ירי במקלע כבד מתוך נגמ"ש המרכבה, שודרגה ליכולות ירי משופרות

נמ"ר בתרגיל (צילום: דובר צה"ל)

בזרוע היבשה ממשיכים בפיתוח ה"קטלנית", עמדת הירי המתקדמת של רפאל המאפשרת ירי במקלע כבד מתוך כלי רכב צבאי. לאחרונה נערך ניסוי בקטלנית משופרת עבור נגמ"ש המרכבה, כשהמערכת החדשה המתאפיינת בשתי יכולות משמעותיות חדשות: ירי תוך כדי נסיעה ושימוש במד טווח לייזר המאפשר מציאת המרחק של מטרות לצורך ירי יעיל יותר.

בתרגיל, שנערך בביסל"ח (בית הספר למקצועות החי"ר), התנסו באופן נרחב לוחמי גולני ומדריכות נמ"ר בירי במערכת החדשה. "הקטלנית החדשה משפרת מאוד את נוחות עמדת המקלען על ידי הוספת משענת יד, שינוי בג'ויסטיקים ויכולת להזיז את הכיסא, מה שמאפשר לו להתרכז אך ורק בירי עצמו", סיפר לאתר צה"ל רמ"ד נמ"ר, רס"ן ניר טולדנו.

רס"ן טולדנו ציין כי "השינוי המשמעותי ביותר הוא בייצוב המערכת, מה שמאפשר ירי תוך כדי הסתערות כשפעם נאלצנו לעצור כדי לתת אש. כמו כן נוסף למערכת מד טווח הלייזר, שמאפשר רכישת מטרות מהירה בהרבה, באופן שיסייע גם לכוחות שמחוץ לנמ"ר".

בסיום התרגיל הופקו לקחים שיהוו בסיס לשדרוג עתידי של ה"קטלנית". רס"ן טולדנו ציין כי "אנחנו כל הזמן בקשר עם חיילים כדי להתקדם ושלפר את המערכות". לדבריו, המערכת החדשה כבר שולבה בפעילות מבצעית וכבר במהלך החודשים הקרובים היא צפויה להשתלב בקרב יחידות וגדודים נוספים בצה"ל.

"היכולות החדשות של הקטלנית הופכות אותה למערכת שיכולה לתת היום מענה מקצועי, מדויק ומהיר מתמיד", סיכם רס"ן טולדנו.

You might be interested also

President Joe Biden walks through an Honor Guard Cordon at the conclusion of the Coast Guard Academy Commencement on Wednesday, May 19, 2021, at the Coast Guard Academy Cadet Memorial Field in New London, Connecticut. (Official White House Photo by Adam Schultz)

Biden against ransomware: increased threat in the short term, great potential for the future

Commentary: The White House has formulated a four-stage plan for dealing with ransomware attacks that could potentially be an effective means of dealing with the global problem, writes Ram Levi, founder and CEO of Konfidas