"איראן קרובה לפצצה גרעינית"

על פי פרטים חדשים שהודלפו מדו"ח סבא"א, לטהרן יש את הידע, הטכנולוגיה והחומרים לייצור פצצה גרעינית ולבצע בה ניסויים תת קרקעיים

הכור הגרעיני בבושהר (ארכיון: AP)

פרטים נוספים מודלפים מדו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) על תכנית הגרעין האיראנית. על פי דיפלומט מערבי שנחשף לדו"ח, לאיראן יש כבר את הידע, הטכנולוגיה והחומרים לייצר תוך זמן קצר פצצה גרעינית. את הדברים מסר הדיפלומט לעיתון "הוושינגטון פוסט".

כפי שפרסמנו בישראל דיפנס אתמול, להערכת מומחים בתחום, המדענים האיראניים נעזרו במהנדסי נשק גרעיני מרוסיה ועל כן ראשי הנפץ הגרעיניים שלה דומים מאוד לאלו של העידן הסובייטי.

על פי הדיווח ב"וושינגטון פוסט" מסמכים שיחשוף דו"ח סבא"א, שיתפרסם ככל הנראה מחר, מראים כי האיראניים נעזרו במיוחד במדען הגרעין הרוסי ויאצ'סלב דנילנקו, שעבד במעבדה באיראן כחמש שנים. דנילנקו עסק שנים רבות בתכנית הגרעין הסובייטית.

במדינות המערב מפעילים לחץ רב על יו"ר סבא"א, יוקיה אמנו, לפרסם את כל המידע שיש בידי הסוכנות על תכנית הגרעין האיראנית. על פי דיווחים, רוסיה וסין לוחצים מנגד שלא לפרסם את הדו"ח, או לפחות לפרסם גרסה מרוככת של הממצאים. עם זאת, העיתון מצטט גורמים בוושינגטון, שמאמינים כי יש עוד זמן לשכנע את האיראניים להפסיק את פעילות תכנית הגרעין הצבאית.

You might be interested also