"60 אחוז מהתלונות-מוצדקות"

דו"ח נציב קבילות החיילים קובע: נוקשות יתר של מפקדים, הזנחה בבסיסים הרמת הגולן ובבתי הכלא

נציב קבילות החיילים במשרד הביטחון, האלוף (מיל') יצחק בריק חושף דו"ח שנתי חמור בכל הנוגע לטיפול בחיילי צה"ל: כשישים אחוזים מקבילות החיילים נמצאו כקבילות מוצדקות.

רוב הקבילות בשנת 2013, 4172 מתוך 7158, הוגשו בידי חיילים בשירות חובה. ב-2013 נרשמה עלייה ביותר מ-300 קבילות ביחס לשנת 2012 ובחמש השנים האחרונות נרשמה עליה של יותר מאלף קבילות חיילים.

ממצאי הדו"ח עולה כי הנושאים המרכזיים עליהם קובלים חיילי צה"ל הם: יחסים בין מפקדים לפקודים בדגש על נוקשות יתר של המפקדים, משמעת צבאית, שירותי הרפואה לחיילי צהל, יחס גרוע לעצורים והכלואים בבתי הכלא הצבאיים, ומצב חיילי המילואים.

נציב קבילות החיילים מצא כי במקרים רבים המפקדים בצה"ל רומסים את כבודם של החיילים, מרשים לעצמם להשתמש בשפה בוטה, לקלל את החיילים ואף להשתמש נגדם באלימות, כאשר הדגש על העבירות כלפי החיילים הוא בקרב הפיקוד הזוטר בצה"ל, שם לדברי הנציב "מתרחשות התקלות הערכיות והנורמטיביות המרכזיות".

בין הדוגמאות שמונה הדו"ח ישנו מקרה שבו קצין בכיר בצה"ל שהשווה התנהגות של נגדת להתנהלות הנאצים, מפקד פלוגה שחייליו סבלו מבעיות מעיים ביקש לבדוק אישית את צרכיהם של החיילים בשירותים, מפקדים הפועלים בניגוד לכללים ומסכנים את בריאות החיילים בעומס אימונים כבד מדי, נגד ששפך בקבוק אקונומיקה על חיילת וגרם לפינויה לבית חולים ולמחלה ממושכת עבורה, ותופעה של מפקדים האומרים לפקודיהם אמירות פוגעניות כמו "לך תתאבד", "ניראה אם יש לך אומץ לדקור את עצמך", "אתה מוזמן להתאבד", ובמקרה מסויים שליפת אקדח והנחתו על השולחן מול החייל כהזמנה עבורו להתאבד.

בדו"ח בולטת התופעה של מפקדים הפועלים בשרירות לב מול החיילים, ללא גילויי רגישות וללא שמירה על כבוד האדם: מפקד לא התיר לחייל לבקר את אביו שעבר התקף לב, מפקד עיכב טיפול נפשי לחייל. מקרים רבים של התעללות מפקדים נוגעת לרמה הירודה של שרותי הרפואה שמקבלים החיילים: פינויו של חייל ביחידה מובחרת שהלין על כאבים באשכיו התעכב זמן רב ובעקבות כך נגרם לו נזק רפואי קשה. מפקד שעצר לשם נסיבות אישיות הביא לעיכוב פינוי חייל פצוע שלו לטיפול רפואי.

נציב קבילות החיילים מצא כי הסיבה העיקרית לנשירה מהשירות של בני העדה האתיופית מצה"ל היא חוסר קשב מצד המפקדים למצוקות החיילים.

באשר למצב בסיסי צה"ל מצא הנציב שהמצב גרוע מאד ברמת הגולן: במחנות רמת הגולן מצא נציב קבילות החיילים חדרי מגורים שאינם ראויים ללינה, מרצפות שבורות, קירות מחוררים, גגות דולפים,ומפגעי בטיחות קשים כמו שקעי חשמל חשופים ושבורים, דלתות שנעקרו בהשחתה וונדיליזם. "בחלק מהמחנות לא ניתן למצוא חדר אחד שבו חלון דלת ובריח תקינים", כותב נציב קבילות החיילים, "ציוד לחימה מאוחסן במבנה דולף ושבור".

בריק מצא עוד במחנות רמת הגולן שירותים מצחינים, מחסור במים חמים, פטריות ועובש, ברזים שבורים וחדרי הנצחה מוזנחים. במחנות מסויימים ישנן גדרות פרוצות מה שמאפשר לפרות של רמת הגולן להיכנס לתוך הבסיס. הנציב מצא במשרדי יחידה צה"לית חולדות עכברים ומצב תברואתי ירוד.

הנציב מצא גם כי הטיפול בחיילים הנכנסים לכלא צבאי הוא ירוד במיוחד: ניתוחים מתעכבים וטיפול רפואי לא מתבצע, מסדרים מתנהלים בשמש הקופחת במשך שעות ללא מים, והיעדר מענה לטבעונים בבתי הכלא הצבאיים.

You might be interested also