23,169 חללים

השנה התווספו 57 חללים ו-50 נכי צה"ל נפטרו מאז יום הזיכרון שעבר.

מדינת ישראל מתייחדת עם זכרם של 23,169 החללים שנפלו על הקמת המדינה והגנתה, ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה, כשהשנה נוספו למשפחת השכול 57 חללים נוספים. כמו כן, 50 נכי צה"ל נפטרו במהלך השנה החולפת, ומספר החללים שמקום קבורתם לא נודע הוא 553. יום הזיכרון ייפתח בשעה 20:00 בצפירת דומייה בת דקה שתישמע ברחבי הארץ.

בישראל חיו, נכון לסוף חודש מרס, 17,038 בני משפחות שכולות, ביניהם 4,966 אלמנות צה"ל ומערכת הביטחון, ועוד 2,141 יתומים עד גיל 30. רובם הגדול של ההורים השכולים, 87 אחוזים, הם מעל גיל 60.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בכתב באיגרת למשפחות השכולות כי "צפירת האזעקה שתפלח את חלל האוויר בערבו של יום תהיה סימן להפיכתו של הצער האישי, המייסר כל כך, לנחלת הכלל. דומה כי אין אזרח ישראלי שלא חווה את השכול, בין אם באופן אישי ובין אם בהיכרותו חברים שנפלו. חיילים וחיילות שהקריבו את היקר מכל, נותרו לעד צעירים והותירו אחריהם חלל שלעולם לא יתמלא.

"קשה לתאר במילים את עומקו של הכאב. את עוצמתם של הגעגועים. את תחושת ההחמצה המלווה אתכם, בני ובנות המשפחה, יום יום, שעה שעה. הצער והיגון, אשר עוטפים אתכם יום וליל ואינם מרפים, ממלאים את הארץ כולה. הנה הם שבים ועולים לנגד עינינו . חיילים, אנשים צעירים, שכל עולמם היה לפניהם, אך באחת נגדעו התקוות והחלומות. ובביתכם נותרו התמונות, זכר לימים שלא ישובו עוד, שבהן הם מחייכים כל כך, חיים כל כך.
 
יעלון הוסיף וכתב כי "מדינת ישראל מציינת את יום העצמאות 66-ה שלה. בתקופה הזו הצליחה המדינה, בזכות האנשים הטובים שבה, להתפתח ולשגשג באופן שהפך אותה לדגם לחיקוי ברחבי העולם כולו. כבשנו פסגות והגענו להישגים חסרי תקדים, ולנוכח האתגרים המורכבים שניצבים בפנינו לאורך השנים, גם בהווה ומן הסתם בעתיד הנראה לעין, זה אינו דבר מובן מאליו. למרות ההצלחות המפוארות שאנו גאים בהן והכישרונות הרבים שהתברכנו בהם, למרבה הצער טרם הגענו אל המנוחה והנחלה. אנו לא נירתע. נמשיך לשאוף לשלום, אך נגדע ידם של אלו המבקשים את נפשנו. נתמודד באומץ ובמסירות עם כל אתגר הניצב בפנינו, ונצליח במשימותינו אם נפגין נחישות, אחדות ועמידה איתנה. לדאבון הלב, שילמתן את המחיר הכבד מכל כדי שנוכל להמשיך לחיות בארץ הזו.

"אין מזור לכאב הנורא אשר מציף את הגוף ואינו מרפה. לגעגועים העזים, לתחושת הריקנות. אך אתן גם מלמדות אותנו עוצמה מהי: יכולת העמידה שאתן מפגינות והחזרה לחיי יצירה ועשייה, על אף הקושי הכבד והחלל העצום, הן עבורי שיא הגבורה, אות ומופת לכולנו. יהי זכרם של הנופלים ברוך".

לרגל יום הזיכרון ויום העצמאות צה"ל יטיל היום החל מהשעה 18:00 סגר כללי על שטחי יהודה ושומרון. הסגר יוסר ביום שלישי בחצות, בהתאם להערכת מצב.

You might be interested also

Photo: Haim Zach, GPO

Prime Minister Naftali Bennett with the head of the Mossad, David Barnea

The Mossad is hoping for a little quiet as new era dawns

Why did the interview given by Yossi Cohen to Ilana Dayan spark anger? Will the Mossad carry out fewer "daring operations" under Barnea? And who is expected to be selected soon as the next head of the ISA? A column by Amir Rapaport