13 לוחמי גולני נהרגו בעזה

הלוחמים נהרגו במהלך הקרבות שנוהלו ברצועה

(צילום: דו"צ)

דובר צה"ל מוסר כי במהלך הקרבות בהם לקחה חלק חטיבת גולני ברצועת עזה, נהרגו 13 מלוחמי החטיבה החל מליל אמש. בצה"ל עוסקים בשעה זו בהשלמת תהליך הזיהוי. לכשיסתיים התהליך, ובהסכמת המשפחות, יפורסמו שמות הלוחמים. הודעה נמסרה למשפחות ההרוגים וכן למשפחות החיילים הפצועים. בין היתר נפצע מח"ט גולני באורח קל-בינוני והועבר לטיפול רפואי. את מח"ט גולני יחליף בינתיים אל"מ זיני.

מוקדם יותר ישראל הסכימה לבקשת חמאס להפוגה של מספר שעות באש בשכונת סג'עייה ברצועת עזה במטרה לאפשר לחמאס לפנות את גופות המחבלים שנהרגו בלחימה. לאחר שעתיים צה"ל יחדש את הלחימה בשכונה, הממוקמת בצפון הרצועה. צה"ל במקביל הקים מתקן רפואי באזור מעבר ארז לטיפול בפצועים הפלסטיניים המגיעים מעזה.

הפעולה הקרקעית ברצועת עזה מתרחבת: כוחות יבשה גדולים הצטרפו לפעילות הממוקדת לסיכול תשתיות טרור ברצועת עזה שהחלה עם תחילת המאמץ הקרקעי וכחלק ממימושה של עליית המדרגה במבצע "צוק איתן".

על פי דובר צה"ל פעולת צה"ל יצאה לפועל בהמשך להחלטת הדרג המדיני ועל-פי התוכניות המבצעיות של צה"ל והיא תימשך בהתאם להערכת מצב רציפה שמקיים המטה הכללי של צה"ל. הכוחות הפועלים במבצע נמצאים ברמת מוכנות וכשירות גבוהה למשימתם לאחר תקופת אימונים מוגברת ותהליכי תכנון והיערכות יסודיים.

גורם בכיר בצה"ל אומר כי "צה"ל החליט להרחיב את המבצע בשל הנחיית הדרג המדיני - כוחות חי"ר ושריון נוספים נכנסו לשטח רצועת עזה והכוחות פועלים בין היתר גם בשכנות טופאח ושכונת סג'עייה". על פי הגורם הכוחות כבר לא פועלים רק בתוואי השטחים הפתוחים, אלא גם בשכונות הבנויות עצמן. יעדי המבצע הורחבו וכוללים גם את המשגרים של חמאס וחוליות השיגור. במהלך הלילה התרחשו היתקלויות רבות בין כוחות צה"ל לפעילי חמאס. על פי הגורם מרבית ההיתקלויות הן במסגרת מאמץ חמאס לפגוע בכוחות שעובדים במרחבי המנהרות.

בתוך המנהרות מגלים הכוחות טילי RPG, חומרי נפץ, מכשירי קשר וחומרי הרדמה שנועדו לחטיפת חיילים ואזרחים משטח ישראל. באזור נתיב העשרה, מול צפון רצועת עזה, גילו הכוחות מנהרה שזמן רב חיפשו אחריה, בעקבות מידע מודיעיני התוואי נחשף ונערכים לפוצץ אותה.

על פי הגורם הבכיר "הכוחות מנסים לא להיות במצב סטטי ונייחים. זזים כל הזמן כדי לא להוות מטרות לחמאס. יש ניסיונות לפגע בכוחות מתוך פירי מנהרות שכבר נתפסו בידי החיילים. חמאס נתן פקודה למחבלים לנצל את מערך המנהרות עד לרגעי קיומו האחרונים ולפגוע בחיילים ולגבות מהם מחיר כמה שיותר כבד".

You might be interested also

One of the infiltrators who was captured. Photo: IDF Spokesperson's Unit

Commentary: Infiltrators from Lebanon travel around in Israel for almost an entire day. Will they be used for terrorist attacks? 

Two infiltrators entered Israel from Lebanon and stayed for almost a day without the military knowing where they were. The next time it happens, it could end in a terrorist attack or espionage. It appears that Hezbollah found a legitimate way to test the IDF's blind spots on the border