100 מיליארד לרכישת נשק

ממשלת קנדה פרסמה תכנית רכש ביטחוני לעשרים השנים הבאות בהיקף של 100 מיליארדי דולרים. על הפרק: שאלת ה-F35. עוד בתכנית - מל"טים, לוויינים ונשק קל

רוב ניקולסון - שר ההגנה של קנדה - Sean Kilpatrick / THE CANADIAN PRESS

ממשלת קנדה רוצה להשקיע יותר מ-100 מליארדי דולרים בביטחון בעשרים השנים הקרובות. תכנית ההתחמשות כוללת שורה של פרויקטים כולל מטוסי קרב, מטוסי הצלה, מסוקים, מל"טים, אוניות, לווינים, מדים ואפילו רובים. כך לפי אתר CBC. בתכנית הרכישה יש יותר מ-200 פרויקטי רכש נפרדים.התכנית היא לא 'סלע מוצק', אבל מהווה מפת דרכים עבור תעשיית הביטחון של קנדה.

פרסום התכנית גרמה למבוכה דקות לאחר שפורסמה בשל אופיה הכללי מידי. פרשנים תוהים אם הממשלה הצליחה גם הפעם להתחמק מההחלטה על רכישת מטוסי קרב חדשים עבור חיל האוויר. האתר מעלה שאלה האם הממשלה החליטה לדחות את ההחלטה עד אחרי בחירות 2015. בקטע המתאר את התכנית להחלפת מטוסי ה-CF-18, נכתב כי לא צפוי להיחתם חוזה בנושא עד 2018 או 2020. פירוש הדבר יהיה עיכוב משמעותי בתכנית.

אין החלטה על החלפת CF-18

"רוב הפרויקטים בתכנית לא קיבלו אישור פורמלי של הממשלה ויישארו כפופים לשינוי במונחים של היקף, עלות ולוח זמנים, לרבות ביטול ללא כל הסבר או התחייבות נוספת", אמרה ג'והנה קוייני, מזכירת העיתונות של שר הביטחון רוב ניקולסון. הממשלה הציגה את התכנית כחלק מאסטרטגיית הרכש הבטחוני החדשה שלה. היא מציעה מבט קדימה לתעשייה, מאותת אילו שירותים וציוד הממשלה רוצה לרכוש. הממשלה הבטיחה הצבאי תעדכן את התכנית כל שלוש שנים.

על כף המאזניים נמצאת התכנית לרכישת ה-F35. מדובר בתכנית עם השלכות פוליטיות רחבות בהיקף של 45 מיליארדי דולרים. הממשלה יכולה להחליט לפתוח את השאלה מי יחליף את מטוסי הקרב המזדקנים לתחרות. היא גם יכולה לבקש מהצבא לנסח מחדש את הדרישות שלו, החלטה אשר יכולה לאפס את התכנית כולה. מקורות בתעשייה אומרים לCBC News כי הם מאמינים שהממשלה יכולה להחליט השבוע באיזו דרך ללכת - אולי כבר מחר.

הממשלה מסרבת להודיע ​​על החלטתה באופן מיידי, והמשקיפים אומרים כי ההכרזה עשויה לבוא מאוחר יותר, בזמן חופשת הקיץ של הפרלמנט. לא משנה מה ההחלטה, העיתוי יהיה מעניין: החלטה השבוע לטובת ה-F-35 לא בהכרח תגרור חתימה על חוזה השנה. זה יכול לקחת עד 2018 ליצרנית מטוסים כדי להתחיל לייצר מטוסים עבור קנדה. זו מסגרת הזמן שלוקהיד מרטין, יצרנית ה-F-35, הציעה מוקדם יותר השנה.

You might be interested also