תרגיל ימי לישראל - ארה"ב - יוון

במסגרת התרגיל שנושא את השם "נובל דינה 2014" יערכו משימות חיפוש והצלה, תמרון ימי, לוחמה נגד צוללות (ASW), משימות פיקוד ושליטה ולראשונה תשתתף בו גם יחידת סנפיר של חיל הים שמטרתה אבטחת נמלי ים

ספינות סער 5 בזמן תרגיל (התמונה לא קשורה לתרגיל המדובר) - ויקיפדיה

אנשי צבא ישראליים, יווניים ואמריקאים נפגשו בכרתים בשבוע שעבר כדי להתחיל בתרגיל ימי משותף לשלושת המדינות. התרגיל שמותג תחת השם "נובל דינה 2014" (Noble Dina), יערך שבועיים בים התיכון. זהו התרגיל השנתי הרביעי שנערך על ידי שלוש המדינות, והוא יהיה כרוך במאות אנשי צבא פרוסים על ספינות מתקדמות, מטוסים וצוללות. כך לפי פרסום באתר דיפנס ניוז.

בנוסף למשימות חיפוש והצלה, תמרון ימי, לוחמה נגד צוללות (ASW) ומשימות פיקוד ושליטה מתואמות, אשר היו נהוגות בשנים קודמות, נובל דינה 2014 כולל צוללנים ומומחים אחרים שנפרסו לתרגל הגנת נמל משותפת. סנפיר, היחידה המיוחדת של חיל הים לאבטחת נמלים, תתמוך באלמנט החדש ביותר של התרגיל המתוכנן להמשך השבוע בנמל כרתים.

"זה משהו חדש שמשקף את הדרישות המשותפות", אמר האדמירל האחורי ירון לוי, ראש המטה של ​​חיל הים הישראלי לאתר. "זה תרגיל ארוך, מורכב ומאוד מהותי שמטרתו שיפור התיאום ויכולת הפעולה ההדדית בין שלושת הציים". בראיון התעקש לוי כי נובל דינה אינו מהווה תחליף ל-Reliant Mermaid, תרגיל משולש של ישראל, ארה"ב וטורקיה. סדר הכוחות הישראלי כולל צוללת דולפין, סער-5, שתי ספינות סער 4.5 עם יכולות ASW בנוסף ליחידת סנפיר.

אור הלר, מדווח כי עד שנת 2009 ערכו חילות הים של ישראל וארצות הברית תרגילים עם חיל הים הטורקי אלא שבעקבות אירוע המרמרה הושעה שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל וטורקיה. "מאז האירוע העמיקה ישראל את קשריה הביטחוניים עם יוון וקפריסין הנחשבות ליריבות של טורקיה במזרח הים התיכון", מסר הלר. "בחיל הים מדגישים כי בעוד שהתרגיל עם הטורקים היה במתווה של חילוץ והצלה, התרגיל עם יוון וארצות הברית מדמה לחימה ימית בקואליציה".

You might be interested also