תעש ביורוסטורי

התעשייה הצבאית תציג מגוון מערכות בתערוכת יורוסטורי בצרפת בשבוע הבא. בין היתר תחשוף את הרכב הקרבי המשוריין החדש שפיתחה, ורקטות מסוג "כידון קסום" ו"אקסטרה"

התעשייה הצבאית תציג מספר מערכות חדישות בתערוכת יורוסטורי שתיפתח בשבוע הבא בצרפת. יורוסטורי נחשבת לאחת התערוכות הצבאיות הגדולות בעולם. גם השנה תהיה נוכחות גדולה של חברות ישראליות בביתן הישראלי שהוקם בסיוע של סיב"ט.

בראש ובראשונה תחשוף התעשייה הצבאית בתערוכה את הרכב הקרבי המשוריין החדש שפיתחה - "שומר ראש". מדובר ברכב קרבי משוריין 4X4 זריז, מהיר וקטלני ללוחמה במתארי קרקע ושטחים קשים במיוחד (חול, בוץ, שטח סלעי וטרשים). יכולותיו המבצעיות והטכנולוגיות מאפשרות לכוחות הלוחמים גמישות בניוד בין חזיתות ומאפשר לכוחות הלוחמים להתערב במהירות בזירות לחימה משתנות - תוך מתן מיגון ללוחמים.

ה"שומר ראש" הותאם בבסיסו, לאתגרים מבצעיים משתנים, במשימות ביטחון שוטף לאורך הגבולות, פעילות במרחבים אורבניים, בשטחים מורכבים באירועי טרור ובעיתות מלחמה. ל"שומר ראש" מגוון דיגומים לרכב משימתי הניתנים להתאמה מודולרית פנימית וחיצונית לצרכיו המבצעיים של הלקוח. לדוגמא רכב סיור קרבי, רכב פיקוד ושליטה, רכב איסוף קרבי, רכש תקשוב ועוד. בין יתרונותיו הטכנו- מבצעיים: מבנה תא לוחמים בתצורת קפסולה (מונוקוק) לנשיאת 6 לוחמים על ציודם ומערכת נשק מתקדמת. לרכב יש יכולות אוטומטיביות עיקריות: מהירות נסיעה של כ- 150 קמ"ש, מעבר מכשולי מים לעומק של 150 ס"מ, טיפוס על מדרגות ומתרסים קדימה/אחורה 80 ס"מ. לרכב הקרבי המשוריין המצויד במנוע דיזל בהספק של למעלה מ- 300 כ"ס, משקל כולל של הרכב GVW עד כ- 8 טון מותנה בתצורה.

עוד יוצגו בתערוכה:

"כידון קסום" - רקטה ארטילרית מדויקת לטווח של כ 40 ק"מ המתבססת על מנוע רקטי בקוטר 160 מ"מ אשר פותח ויושם בעבר ברקטות ארטילריות חופשיות של תעש מסוג לאר 160. בנוסף, פותחה מערכת הנחייה מבוססת ג'י פי אס ומערכת ניהוג מתקדמת מבוססת פולסרים (מנועים רקטים זעירים). "כידון קסום" משוגר ממשגר ה"כותש" אשר גם הוא פותח לאחרונה על ידי תעש. "כידון קסום" מסוגל לשאת ראשי קרב מסוגים שונים אשר ניתן להתאימם לפי דרישות הלקוחות השונים. הטיל מתוכנן לפגוע ולהשמיד מטרות קרקעיות כגון: סוללות ארטילריות , מפקדות וריכוזי חי"ר של האויב. המערכת מסוגלת לפגוע במטרות בדיוק של כ-10 מטרים.

"הכותש" - מערכת נשק מדוייקת, רב תכליתית לשיגור רקטות עם מגוון סוגי חימוש. הכותש הינה מערכת רקטות רב תכליתית המסוגלת לשגר מגוון רחב של חימוש רקטי, החל מרקטה בקוטר של 122 מ"מ לטווח של כ- 40 ק"מ ועד לרקטה בקוטר 300 מ"מ לטווח של 150 ק"מ בדיוק רב של כעשרה מטרים בלבד מהמטרה. למערכת יתרון טכנולוגי ומבצעי, המאפשר לטעון מחדש את המערכת ברקטות בלוחות זמנים קצרים של פחות מ- עשר דקות, בקרת אש ייחודית מקנה למערכת יכולות אוטונומיות מלאות. המערכת מוצבת על רכבי שטח גלגליים המאפשרים שינוי עמדה מהיר בהתאם לצרכים המבצעיים ולמשימות הנדרשות לביצוע. המערכת מצוידת במערכת ניווט מדויק המשולב במערכות GPS. המערכת מהווה מכפיל כוח לצבא היבשה בכך שהיא מסוגלת לבצע משימות סיוע לכוחות המתמרנים שעד היום על מנת לבצע אותם היה צורך בחיל האוויר.
 
ה"אקסטרה" - רקטה בעלת טווח של 150 ק"מ ורמת דיוק גבוהה במיוחד. הרקטה, שתהיה אחת מהרקטות בעלות הטווח הארוך ביותר בעולם, תצויד במגוון של ראשים קרביים להשמדת מבנים וכלי רכב משוריינים. הרקטה שפותחה במפעל גבעון של התעשייה הצבאית, והיא תיוצר בקוטר של 300 מ"מ, ואורכה יהיה כ- 4 מטרים. "אקסטרה" תוכל לשאת ראש קרבי במשקל של 120 ק"ג, או חודרן מיוחד לפגיעה במטרות איכותיות. לדברי תעש, גם בשיא הטווח תוכל הרקטה להגיע לדיוק מדהים של כ- 10 מטרים.

הרמ"מ - רקטה מתוקנת מסלול, שפותחה עבור הצרכים המבצעיים המיוחדים של חיל התותחנים ונותנת כיום לצה"ל מענה נגד מגוון מטרות בעומק שטח האויב ובכללם מענה נגד איומי ארטילריה, תותחים ומשגרי רקטות של האויב. מערכת הרמ"מ מקנה לרקטה יכולות דיוק, לטווחים ארוכים שהיו עד היום נחלתם של טילים מונחים בלבד, זאת בעלות כספית נמוכה המאפשרת שימוש מבצעי שוטף במערכת נשק זו. מערכת הרמם מסוגלת לעקוב אחר 8 רקטות שנורות במקביל ולהנחות אותן לעבר המטרה. בכל משגר 12 רקטות. על המערכת המורכבת שולטים מפקד ושני לוחמים. מערכת הנהוג והנווט לרקטות רמ"מ פותחה ע"י מפעל גבעון.

פצ- מי - פצמ"ר מדויק של התעשייה הצבאית, בקוטר של 120 מ"מ, צפוי להיכנס לשימוש מבצעי בצה"ל בתוך כמספר חודשים. הפצמ"ר המדויק מבוסס GPS מצוי בשלבי פיתוח אחרונים בתום סדרת ניסויים ומיועד למחלקת מרגמות של כוחות החי"ר. הפצמ"ר המדויק מותאם לכל מרגמה בקוטר זה, המצויה בשימוש מבצעי של צה"ל וצבאות מתקדמים בעולם לרבות כוחות הקואליציה שפעלו בעיראק ואפגניסטן. הפצמ"ר המדויק מוצג בימים אלה בתערוכה בצילה בדרום אמריקה בשל התאמתו לצבאות הפועלים ביבשת זו. הפצצה מסוגלת להגיע לטווח של כ- 8 ק"מ ולהתיזם באוויר כחימוש רסיק אוויר או בפגיעה במטרה . השימוש בראשי קרב שונים יאפשר טיפול במגוון רחב של מטרות ואיומים כגון כוחות אויב החוסים במבנים, בצמחיה ענפה או ברק"מ. ה"מוח" של המערכת מכונה "לב טהור". מערכת "לב טהור", מהווה שילוב של מחשב מרכזי, מערכת ניווט ומערכת הנחיה הפועלים במקביל ובזמן אמת. בשל גודלו המזערי של המכלול ניתן לשלב אותו כמעט בכל מערכת נשק אווירית וקרקעית .
 
בנוסף יוצגו בתערוכה מגוון פגזים מתוצרת התעשייה הצבאית, בין היתר פגז ה"חצב", "כלנית" ו"רקפת".

You might be interested also

The ballistic missile interception test last week. Photo: U.S. Navy

During exercise, US Navy intercepts missile in space 

The test was carried out as part of the Shield 2021 exercise with the participation of 15 ships and planes from various countries. There was also a scenario of tracking both enemy planes and missile threats at the same time