תעלומת הכרוז: האם יש קשר לחטיפת הנערים?

האם פלג קיצוני שהתפצל מגדודי חללי אל-אקצה וחבר לחמאס, עומד מאחורי חטיפת הנערים מגוש עציון? רונן סולומון מנתח את כרוז לקיחת האחריות שפרסמו "גדודי חללי אל-אקצה"

למרות שבישראל סימנו את חמאס חברון, כמי שעומד מאחרי פעולת חטיפת הנערים בגוש עציון, יש סימנים הרומזים על כך כי הקשר בין המבצעים לחמאס אולי אינו ישיר כי אם בוצע בידי ארגון או קבוצה הפועלת ברוח חמאס בדומה למתווה הפעולה בעת חטיפת גלעד שליט שהוזמן על ידי החמאס אך בוצע בחלקו הראשון ע"י קבלני הביצוע שלו בעזה, "ועדות ההתנגדות העממית" ואנשי "צבא האסלם" שפרסמו הודעה ב-26 ביוני 2006 (יממה לאחר חטיפתו של שליט).

ביהודה ושומרון החלו להתגבש לאחרונה התאגדויות טרור בחסות "קבוצות ההתנגדות הפלשתינאיות" שחרטו על דגלם לבצע פעולות פיגוע מיקוח לצורך שחרור אסירים. אלו פירסמו לפני כיומיים הצהרה משותפת באתר 'גדודי לוחמי הקודש', ארגון האם של ההתאגדויות ובה תמיכה במבצע אותו הם משווים למבצע "האשליה המתנפצת" (שם קוד לחטיפת גלעד שליט) וחיזוק ידי המשפחות הלוחמות של חברון ובהם משפחות: קוואסמה (חמאס), עיאש (חמאס), טוואלבי ואל כארמי(גדודי חללי אל-אקצה). על ההצהרה חתומים לצד "גדודי לוחמי הקודש" גם "גדודי עז אלדין אלקסאם" ו"גדודי חללי אל אקצה".

ארגון "גדודי לוחמי הקודש" (כתאב אל-מוגדהיאדין) היינו פלג קיצוני שהתפצל מגדודי חללי אל-אקצה של הפתח וחבר לחמאס. מזכ"ל הארגון , אסעד אבו שריעה (אבו שייח) פועל מעזה בחסות ובידיעת חמאס, ואף מקבל ממנו מימון כספי, אמצעי לחימה, הדרכה וסיוע מקצועי. כל זאת לצורך ביצוע פיגועי חטיפה.

"גדודי חללי אל-אקצה" ממנו פרשו פעילי הפלג, זהו גם הארגון החתום על כרוז לקיחת אחריות לחטיפת שלושת הנערים שפורסם ימים ספורים לאחר החטיפה ובו נפרסו לראשונה דרישות החוטפים לכאורה ומידע בסיסי על החטופים כדלקהמן: "אנחנו נוכיח לציונים שהשלושה נמצאים בידיים בטוחות ומחוץ לאזור חברון וממשלת ישראל לא תקבל אותם ולא תמצא אותם, אלא רק על ידי שחרור אלפי אסירים ובמיוחד אסירות. צבא הכיבוש מסתובב לחינם באזור חברון ומבצע מעצרים לחינם. לא נשחרר את שלושת הילדים, אלא רק ע"י שחרור אלפי האסירים. אנחנו יחד, כל הפלגים, עד שנשחרר את כל האסירים ונמשיך בכל האמצעים כנגד הכיבוש".

האם "אנחנו יחד, כל הפלגים" זה למעשה "קבוצות ההתנגדות הפלשתינאיות" ביהודה ושומרון? האם היה כאן כרוז של החוטפים גם אם לקיחת האחריות עוותה שעובד לא נכון אצל גורמי המודיעין? שהרי עד עתה טענה מערכת הביטחון כי לא התקבלה עד עתה כל לקיחת אחריות.

קריאת המסרים בכרוז על רקע ההיכרות של פעילות של "גדודי לוחמי הקודש" ביהודה ושומרון, יכולה לרמוז לעיניים מודיעיניות על זהות המבצעים (פורשי חללי אל אקצה שפועלים בחסות החמאס) ומאידך להצביע על גדודי חללי אל אקצה של הפת"ח כדי לסבך/לטשטש, וזאת במתווה הדומה לשלבי לקיחת האחריות בעת חטיפת גלעד שליט כשפעילי "צבא האסלם" פרסמו הודעת לקיחת אחריות על פעולת החטיפה ב-26 ביוני 2006 (יממה לאחר חטיפתו של שליט) ולאחר מכן הצטרפו "ועדות ההתנגדות" עד שהאחריות על החייל והמשא ומתן על החייל שליט עברה לידי החמאס.

בשב"כ העריכו לאחרונה כי החמאס משתמש בארגון 'גדודי לוחמי הקודש' כדי להרחיב את זירת הפעילות שלו לאיו"ש תוך מראית עין לכאורה של שמירה על ההבנות להפסקת האש, שהובילו לסיום מבצע עמוד ענן'. גורמים ביטחוניים ציינו לאחרונה כי החמאס מנסה להקים בגדה המערבית תשתית טרור שתתמקד בפיגועים כנגד ישראל והרשות במטרה להבעיר את השטח כדי שהדבר יוביל לפתיחת אינתיפאדה שלישיתולהפלת שלטון אבו מאזן. לדברי אותם גורמים החמאס משקיע כספים ומאמצים רבים לבצע פיגועים מתוך שטחי יהודה ושומרון והגדה המערבית, כולל תכניות לחטוף חיילים ואזרחים.

חלק מתוכניות החטיפה של "גדודי לוחמי הקודש" נחשפו ממש לאחרונה (ינואר 2014) כשפעיל הארגון, מוחמד אל בול, תושב רצועת עזה בן ה־24 הכלוא כחמש שנים באגף האסירים הביטחוניים בכלא אשל פעל יחד עם האסיר עלי חרוב(סוחר אמצעי לחימה מחברון) מהכפר דורא שבאזור חברון ועם  האסיר רג'ב אלדין, פעיל לשעבר בחזית העממית, תכננו להוציא לפעול תוכנית לחטוף אזרח ישראלי מאחד הישובים ביהודה ושומרון כדי שישמש קלף מיקוח לשחרור אסירים פלסטינים כבדים הכלואים בישראל. אלו יצרו קשר עם עאמר מצטפא ח'ליל קאסם (אבו עוביידה) מרצועת עזה,האחראי על תיק האסירים מטעם "גדודי לוחמי הקודש"  הפועל בחסות החמאס בעזה ובאמצעותו תיכננו לבצע את זממם.

אם אכן מדובר באותה התארגנות שמאחוריה מסתתר ארגון החמאס הרי שהדברים שנשא יו"ר הרשות, אבו מאזן, מעל במת כנס שרי החוץ הערביים בג'דה, סעודיה, בה יצא נחרצות כנגד העומדים מאחורי החטיפה של שלושת הנערים והאשים אותם בניסיון להרוס את הרשות ולעורר אינטיפדה שלישית, תואמים אחד לאחד את הערכות המודיעין שבידי ישראל.


כרוז לקיחת האחריות

You might be interested also

Photo: Haim Zach, GPO

Prime Minister Naftali Bennett with the head of the Mossad, David Barnea

The Mossad is hoping for a little quiet as new era dawns

Why did the interview given by Yossi Cohen to Ilana Dayan spark anger? Will the Mossad carry out fewer "daring operations" under Barnea? And who is expected to be selected soon as the next head of the ISA? A column by Amir Rapaport