תעלומה: מה בדיוק טס בשמי דמשק?

האם מדובר במל"טים איראני או שדווקא במל"ט מתוצרת ישראל שנמכר למדינות המערב? רונן סולומון מנסה לתת תשובה

תעלומת המזל"ט מעל שמי דמשק: ב-10 באפריל העלו המורדים בסוריה סרטון המתעד גיחה של מזל״ט טקטי מתקדם מעל לשמי דמשק. המזל"ט בעל מאפייני העיצוב המזכירים את ההרמס 450 הביא את הפרשנים להעריך ממבט ראשון כי כנראה מדובר במזל״ט האיראני המתקדם שאהיד 129, הבנוי כהעתק של ההרמס 450.

אולם, ניתוח מדוקדק של הסרטון מצביע על כך כי לא מדובר במזל"ט האיראני המוכר ואם כבר מדובר במזל״ט הטקטי הרמס 900 או בגרסה דומה המצוייה אולי גם בידי צבא טורקיה או כוחות נאט"ו. הסיבה המרכזית נעוצה בעיצוב המיוחד של הכנפיים האחוריות של המזל"ט (כפי שנראות בתמונות ההשוואה) כמו גם במבנה האף של המזל״ט. בתיעוד מדמשק נראה בבירור כי הכנף האחורית חדה ומשוננת בדיוק כמו הכנף של ההרמס 900 ובניגוד לכנף הסימטרית של השיהאד 129 האיראני. כך גם מבנה הפנים של המזל"ט המתאפיין בחרטום בולט ומעוגל בדומה לזה של ההרמס 900 ובשונה מהחרטום השטוח והסמטרי של השיאהד 129 האיראני.

מאפיינים נוספים השוללים את העובדה כי מדובר בשיאהד 129 קשורים למיקום הגלגלים הקדמיים,האנטנות, מהירות הטיסה, יכולת התמרון ואפילו המאסיביות של המזל"ט. ישנה אפשרות כי מדובר בדגם משודרג איראני של השאהיד 129 אולם עד היום כל מזל״ט מבצעי איראני שזוהה בשמי סוריה הושק רשמית חודשים קודם באיראן.

גם אם לא מדובר במזל"ט מסוג הרמס, ואכן מדובר בכלי טיס איראני כלשהוא, ברור כי תעשיית המל"טים האיראנית משגשגת. כתבה נרחבת בנושא התפרסמה בישראל דיפנס.

You might be interested also

The G-7 leaders meeting in Cornwall on Sunday. Photo: REUTERS/Phil Noble/Pool

G7 leaders unite against Russian ransomware attacks 

In the joint statement issued at the end of the summit, the leaders of the seven wealthiest countries in the world demanded Russia to identify and disrupt ransomware criminal networks operating from within its borders, and hold those networks accountable for their actions