תע"א ואלביט במשחתת ההודית

הצי ההודי קיבל בתחילת החודש את המשחתת החדשה שלו שעתידה להתחרות במשחתות הסיניות. הרבה מהיתרונות של המשחתת החדשה נובעים מטכנולוגיה ישראלית - המכ"מ של אלתא, טילי הברק של תע"א (ה-8 בשיתוף רפאל) והל"א של אלביט

photo by: livefistdefence.com

אתר Livefistdefence פרסם לאחרונה תמונות של המשחתת החמקנית החדשה של הצי ההודי בשם INS Kolkata (בשם אחר P15A Destroyer Kolkata - D63). המשחתת נבנתה על ידי חברת Mazagon Docks Ltd (MDL) ונמסרה לצי ההודי לצורך בדיקות בתחילת החודש. היא אמורה להיכנס לשירות מבצעי במהלך חודש אוגוסט הקרוב. בניית הספינה הושלמה לאחר 11 שנים. הכלכולתא היא ראשונה מתוך סדרה של שלוש ספינות. השתיים הנוספות - (Kochi (D-64 ו- (Chennai (D-65 צפויות להימסר לצי ההודי ב-2014 ו-2015 בהתאמה.

נוכחות המשחתת ההודית כלכותה חיל הים תהפוך לכוח מרכזי באוקיינוס. עם זאת, השאלה היא כיצד תתמודד המשחתת החדשה בהשוואה לפריגטות אחרות מאותו הסוג של הכוחות הימיים באזור, במיוחד בהשוואה לאלו של סין כמו ה- Type 052C /Type 052D. (מידע לגבי ה-Type 052D אפשר למצוא כאן . הראשונה מסוגה הושקה במרץ השנה - סרטון ).

הכלכולתה שוקלת 6900 טונות, היא באורך 163 מטרים, רוחב של 17.4 מטרים ועומק של 6.5 מטרים. היא מצוידת בשני מנועי דיזל וגז ומסוגלת להגיע למהירות מירבית של כ-25 קשר עם מהירות שיוט של 18 קשר. טווח הפעולה שלה 8000 מיילים ימיים והיא יכולה לאכלס צוות של 325 איש.

המכ"מ והטילים של תע"א, הל"א של אלביט

הכלכותה ההודית אמורה להיות התשובה למשחתת ה-Type 052Cs של סין. אתר soha.vn מספק עוד פרטים. התכונות הבולטות של כלכותה בהשוואה למתחרה מסוג 052Cs היא מערכת אלקטרונית רבת עוצמה שליבה הוא מכ"ם רשת מסוג AESA של חברת אלתא הישראלית מבית תע"א. מכ"מ EL/M-2248 כולל מערך של 4 אנטנות MF-STAR רכוב על גבי המגדל.

סוג זה של מכ"ם מספק איכות תמונה גבוהה ותמיכה במערכות הנשק המגוונות על הספינה. המכ"מ מסוגל באופן אוטומטי לעקוב אחר מטרות באוויר ובים באותו הזמן. יש לו את היכולת לכוון את הטילים, טילים נגד ספינות והתותחים. המכ"מ הוא שווה ערך בדיוק שלו ובביצועים למכ"מ האמריקאי AN/SPY-1D שנמצא על משחתות Aegis של ארצות הברית. בנוסף למכ"מ של אלתא, הכלכותה מצוידת במכ"מ LW-08 של קבוצת תאלס הצרפתית.

משחתת כלכותה מצוידת בדור החדש של אקוסטיקה, כולל מערך סונר רכוב גוף HUMSA-NG שפותח על ידי Naval Physical and Oceanographic Laboratory ההודית עבור המשחתות הללו. בנוסף, מצוידת הספינה גם במערכות לוחמה אלקטרונית Deseaver MK II של אלביט מערכות ומערכת נתונים קרביים רב תכליתית מסוג EMCCA Mk-4 בפיתוח הודי. בפריגטות הסיניות מסוג 052C קשה לוודא אילו מערכות אלקטרונית יש. במונחים של אוויוניקה, כלכותה דומיננטית יותר מאשר היריבה הסינית.

אימה בשם BrahMos

משחתת כלכותה מצוידת במערכת ירי אנכית 4x8 מסוג VLS המשמשת שני סוגי טילי להגנה אווירית - ברק-1 לטווח של 12 קילומטרים וטילי ברק-8 לטווח של 70 קילומטרים. שני סוגים הטילים מיוצרים על ידי התעשייה הישראלית. ברק 1 על ידי תע"א וברק 8 על ידי תע"א ורפאל. המשחתת הסינית לעומת זאת משתמשת בטילי נ"מ מסוג HHQ-9 לטווח של 150 ק"מ.

בנוסף לטילי הברק, מצוידת הכלכולתא במשגר 16 קנים אנכי לטילי BrahMos PJ-10. אלו טילים נגד ספינות לטווח של 300 ק"מ. המשחתת הסינית מצוידת בשתי סוללות מרובעות של טילי YJ-62 לטווח של 280 ק"מ. הכלכולתא מצוידת בתותחי 76 מ"מ מסוג Oto Melara שיורים 220 סיבובים / דקה. המשחתת הסינית מצוידת בתותחי 100 מ"מ לטווח של 3 ק"מ בקצב ירי של 90 סיבובים / דקה.

לעניין נגד צוללות, משחתת כלכותה מצוידות ב-4 צינורות טורפדו 533 מ"מ ושני משגרי רקטות נגד צוללות RBU-6000. יש גם תמיכה של שני מסוקים נגד צוללות Agusta Westland Sea King או HAL Dhruv. ה-052C הסינית מצוידת בשני משגרי טורפדו משולשים לטילי Yu-7 ו-ET52 והיא יכולה לשאת מסוק אחד מסוג Kamov Ka-28 ASW או Z-9C.

יכולות ההגנה מטווח קצר של הכלכולתה כוללות 4 תותחים אולטרה מהירים AK-630. המשחתת הסינית מצוידת במערכת Type 730. הכלכולתה מצוידת גם בטילי הברק 1 כגיבוי לתותחים. במונחים של מערכות דינמיות הכלכותה וה- Type 052Cs דומות. המשחתת הסינית מצוידת במערכות משולבות של הנעה בגז וטורבינת דיזל, כך גם הכלכולתה.

You might be interested also