"תמרון יבשתי מכריע מלחמות"

הרפורמה בחיל השריון קורמת עור וגידים. קצין שריון ראשי, תא"ל שמוליק אולנסקי, בראיון מיוחד לישראל דיפנס על עתיד החיל והתמרון היבשתי בשדה הקרב המודרני

"אני לא בטוח איפה הייתי רוצה להיות עם כל האיומים שיש היום", פותח קצין שריון ראשי, תא"ל שמוליק אולנסקי. "ברגל מאחורי סלע, או בתוך המרכבה סימן ארבע עם מעיל רוח, או בתוך הנגמ"ש שצמוד לטנק המרכבה".

מתוך הבנה שהמלחמות השתנו והמציאות השתנתה, גם חיל השריון משתנה. עיקרי הרפורמה שמוביל תא"ל שמוליק אולנסקי ברורים לו מאוד. "בצד הטנקים שמובילים את הקרב הגדודי, אנחנו רוצים להכין את צוות הקרב לאתגרים שמחכים לו: חיזוק פלוגות החרמ"ש בתוך גדודי השיריון. אנחנו בונים בכל גדוד שריון פלוגה מסייעת עם מחלקת מרגמות, יכולת תצפית שתדע להפעיל אש, ומחלקת סיור. כל הדברים האלה בצד הטנקים שימשיכו להוביל את התמרון, ירכיבו צוות קרב גדודי שרלוונטי לשדה הקרב של היום. יש כאן עולם תוכן חדש בשריון של סיור קרבי".
 
מה לוח הזמנים של התוכנית החדשה?

"אנחנו החל ממחזור נובמבר מגייסים את הפלוגה הראשונה למסלול ההכשרה השלם. שלושים שבועות בבית ספר לשריון שבו הם ילמדו את מקצוע השריון ואז יתחלקו למומחיות שלהם: סייר, רגם, תצפיתן, והן יהיו פלוגות מסייעות בתוך גדוד השריון. אנחנו עושים רה-ארגון לסד"כ של כל הטנקים בצה"ל".

תעשו גם התאמות בהכשרות ובקורסים בשיריון?

"וודאי. אני בונה עכשיו פלוגות חרמ"ש כמו בחי"ר, עם אותן יכולות, למעט פעולה רגלית ארוכה, כיוון שהם פועלים ליד הטנקים. יש כאן הזדמנות לחזק את מי שנשאר. לוחם חרמ"ש נראה היום בדיוק כמו לוחם חי"ר למעט אמל"ח ייחודי שהם לא צריכים אותו".

מערכת 'מעיל רוח' עובדת בינתיים טוב בקו בעזה מול תקריות חריגות ונדירות של ירי נ"ט, אבל איך 'מעיל רוח' תעבוד במלחמת לבנון השלישית מול גשם של טילי נ"ט על כל טנק?

"היא הנותנת, המערכת הזו היא מערכת מעולה. טכנולוגיה שנחשבה לפני עשר שנים דמיונית. אני מציע שלא נהלך על עצמנו אימים. נ"ט לא מגיע בגשם. גם במתאר רווי נ"ט יש לנו מגוון יכולות להתמודד איתם. ככל שניכנס לתמרון יותר משמעותי, היכולות של מעיל רוח יבואו יותר לידי ביטוי. יכולת תצפית לאתר את הנ"ט, יכולת התצפית להכווין מרגמת קשת 120 מ"מ, היכולת של מחלקת סיור להכיר אותו לפני ועד היכולות של הטנק לזרוק שם פגז".

"לא להספיד את הצבא הסורי"

מה אנחנו יודעים על מצבו של השריון הסורי אחרי יותר משנתיים וחצי של מלחמת אזרחים מדממת? הוא מהווה שחקן עדיין? 

"א' אנחנו יודעים שהוא הרבה יותר מאומן כי הוא נלחם. יש לו חיכוך בתוך מלחמת האזרחים. יחד עם זה יש שם שחיקה שנובעת מהלחימה המתמשכת, אבל הוא עדיין קיים. אני לא יודע להגיד כמה טנקים הצבא הסורי איבד במלחמת האזרחים, הם נלחמים שנתיים וחצי. מצד שני אתה מבין שאנשים שנלחמים הם מיומנים יותר ומתחזקים. השריון הסורי הוא בהחלט עדיין שחקן משמעותי במזרח התיכון. לא צריך למהר להספיד את הדוויזיות המשוריינות ואת יכולת התמרון היבשתית של הצבא הסורי".

אבל הרי גם במצגות שלך אתה מתרכז בכך שהלחימה עברה להיות מהחזית לעומק, כלומר מלחמת רקטות וטילים נגד העורף הישראלי, אז איך השריון משתלב שם?

"עוד לפני שהחלה מלחמת האזרחים בסוריה אז ראינו כבר את המגמות האלה בצבא הסורי. הצבא הסורי סגר יחידות שריון ובנה במקומן יחידות קומנדו. הוא הצטייד בנ"ט והצטייד בחבלה. הסורים בנו מערך של רקטות משמעותי ביותר. המגמות האלה הן לא רק של ארגונים סמי צבאיים. ראינו אותן גם אצל הצבא הסורי. יחד עם זה יש שם עדיין דוויזיות וחטיבות טנקים משוריינות של טנקי טי 72 שהם שם ומיומנים".

איך ייראה מפגש ב-2013 בין טי 72 למרכבה סימן ארבע? יש כאן בכלל קרב הוגן? 

"אין כאן פייר פייט. חד משמעית. זה לא באותו קנה מידה. המרכבה סימן ארבע הוא כלי באמת שהוא פאר יצירה שהוא בעל יכולות טובות יותר מאשר כל כלי יבשתי אחר בעולם ואף אחד לא משתווה לו. לא ביכולות המיגון, לא ביכולות העבירות ובקרת האש. יש תחומים שהוא 'רק' במקום הראשון. ברוב התחומים הוא הרבה מעבר למה שקיים".

"תמרון מהיר ועוצמתי"
 
אם מחר בבוקר פורצת מלחמת לבנון השלישית איזה תמרון שונה אנחנו נראה מהשריון לאור הלקחים מקיץ 2006?
"תמרון הרבה יותר חזק ומהיר עם מעטפת שלמה של איסוף והפעלת אש מסודרים ומדוייקים. אנחנו נראה שילוב של טנקים עם רגלים והנדסה. אבל תמרון הוא תמרון. תכליתו היא להביא עוצמה מקו המגע לעומק שטח האויב. וגם בכל המלחמות שהיו ויהיו זה מה שנראה - צוות קרב גדודי עם הרבה עוצמה והרבה אש, שמגן על עצמו גם ומגיע אל הנקודה שבה הוא מביא את העוצמה שלו לידי ביטוי. בעוצמת אש, ביכולת פגיעה. אל מול האיומים שיש היום, אני חושב שלא יהיה מנוס מלהחזיק מערך יבשתי חזק מוכן טוב ולהפעיל אותו בעת הצורך כדי להביא לסיום מהיר של המערכה.

"אנחנו לא נוכל מול לבנון לקיים מערכת שחיקה באש, כמו שראינו ב'עמוד ענן' למשל. הרבה אנשים אומרים הנה ראינו ב'עמוד ענן' שלא צריך תמרון. אבל ב'עמוד ענן' עצם זה שהתמרון היה מוכן הביא לקיצור משך הלחימה. שנית, לבנון וסוריה זה לא החמאס בעזה. הם לא יושפעו משחקנים אסטרטגיים (מצרים), כמו שהושפע החמאס בעזה. בלבנון ובסוריה, אם נרצה להביא לסיום מהיר של המערכה, לא יהיה מנוס מלתמרן למרכזי הכובד של האויב, ומי שיתמרן ויוביל את התמרון הם הכוחות המשוריינים שיודעים לעשות את זה מהר ובעוצמה".

איך יתמרן כוח שיורכב תיאורטית מטנקי מרכבה סימן ארבע עם מערכת היירוט מעיל רוח ליירוט טילי נ"ט מצד אחד, אבל החי"ר ייסע על ה'זלדות', נגמשי האמ 113 הישנים והפגיעים? 

"אני חושב שאם מסתכלים על המענה היבשתי, אז הוא מענה טוב. האם הייתי מעדיף משהו יותר טוב? בוודאי שהייתי מעדיף. אנחנו לא חיים בבועה ומבינים שתקציב הביטחון הוא נגזרת של המצב הכלכלי. זה מגבלה עלינו שאני לא יכול להתעלם ממנה. איפה הייתי רוצה לשים את השקל הנוסף זה דבר שאני כל הזמן חושב עליו. אני חושב שנגמ"ש אמ 113 שפועל בסביבה של מרחב גדודי שלם, אין לי שום היסוס בהכנסת צוות הקרב הגדודי על כל מרכיביו".

מה הייתה התרומה שלך כקשנ"ר לעבודה המטה שסוכמה בהחלטת רמטכ"ל לסגור שש חטיבות טנקים ישנות של מגחים?

"אנחנו סוגרים מערכים שהם מערכים מיושנים שהגיעו לפרקם. יש כאן היגיון תפישתי ומבצעי. זה לא שקודם אמרנו מספר ואז חיפשנו מה לסגור. ברור שהיינו מעדיפים שבמקום החטיבות שייסגרו יוקמו עוד עשר חטיבות מרכבה סימן ארבע, אבל אנחנו חיים באיזו שהיא מציאות שאי אפשר להתעלם ממנה. המטה הכללי ישב וחשב והתדיין ועשה סימולציות ובחינות אבל בסוף אתה מבין שיש מערכים שהגיעו לפרקם כמו המגח ומרכבה סימן 1. אבל אפשר לעסוק בחצי הכוס המלאה - בשנה הבאה תוסב חטיבה שבע לחטיבת טנקי מרכבה סימן ארבע".
 
אבל כאשר יש קולות במטה הכללי שמדברים על סוף עידן קרבות השיריון, והדיון על סוף עידן המלחמות הגדולות, הכוללות, שליווה את העיסוק בארבעים שנה למלחמת יום הכיפורים, מה העתיד שאתה רואה לטנק בצה"ל?

"אני חושב שדווקא בארבעים שנה לכיפור, הבנו מה שהבינו אבותינו מאז תקופת התנ"ך: שהתמרון היבשתי הוא צורך כדי להכריע מלחמה שהיה לעולם ויהיה לעולם. בראש התמרון היבשתי יהיו הכוחות המשוריינים עם טנקים בחזית ומסביבם המעטפת. סוף עידן התמרון יגיע - כשיגיע גם סוף עידן המלחמות. אני לא רואה עדיין את סוף עידן המלחמות. אבל אם לא נתאמן, נדע לתת פחות. אין חוכמות פה".

You might be interested also