תכירו את הספייק האמריקאי

הטיל, במשקל 5 ק"ג וקוטר של 6 ס"מ עם ראש חיפוש מבוסס מצלמה סלולארית עתיד להחליף את טיל ההלפייר הנורה ממל"טים שמשקלו כ-45 ק"ג. ולמרות השם הדומה, לא מדובר בטיל של רפאל. על הפיתוח אמונה יחידת מו"פ של הצי האמריקאי

סקוט אוניל עם טיל הספייק - navytimes

בזמנים שהצבא האמריקאי מסתמך יותר ויותר על כלי טיס בלתי מאוישים לבצע התקפות ממוקדות, עולה הצורך בתחמושת קטנה יותר לחמש אותם. זה המקום שטיל הספייק במשקל 5 ק"ג נכנס לתמונה (ולא, זה לא טיל של רפאל). כך על פי פרסום באתר navytimes.

ה'מיני טיל' פותח על ידי חיל הים האמריקאי והוא קל בסדרי גודל מטיל ה-Hellfire ששוקל 45 ק"ג ומשמש את מרבית המל"טים העוסקים בתקיפה. סקוט אוניל (Scott O’Neil) שמפקח על הפיתוח שלו, קורא לספייק "הטיל המונחה הקטן ביותר בעולם".

"רוב הנשק שלנו גדול מדי כי הוא מכוון למטרות גדולות מאוד", אומר אוניל. "התחלנו להסתכל על המזעור של האלקטרוניקה, ולשאול מה זה אומר לגבי אמצעי לחימה? כמה קטן אנחנו יכולים לעשות את הנשק ולשמור אותו יעיל נגד המטרות שעליהן אנו מדברים".

ספייק הוא פרויקט "בתוך הבית" שפותח לחלוטין וממומן על ידי הצי (NAVAIR) בקליפורניה. לעת עתה, זה צעצוע מגניב שיעזור להכשיר מהנדסים על מערכות תחמושת זעירות, אומר אוניל. אבל זה תלוי ברצון של השירותים המזוינים לעשות איתו שימוש בשטח.

"הפיקוד של הצי ואלמנטים שונים של חיל הים ושירותים אחרים מודעים לטיל החדש. הם מתעניינים. זה רק עניין של תקציב", אמר אוניל. "אם מישהו רוצה לקחת את זה ולהפוך אותו לתכנית, אנו מוכנים לתמוך בו".

מדובר בטיל שהקוטר שלו 6.3 ס"מ והוא עולה כ -50,000 דולרים. מרבית הטיל מורכב מרכיבי COTS.

אוניל הוסיף כי אם הפרויקט יכנס לייצור, הצי יוכל לסגור עסקה עם חברות שבונות רכיבים לסלולר בנפח גבוה ועלות נמוכה יותר.

כולם, כולל חיל הנחתים, חיל הים, קהילת הכוחות המיוחדים, סוכנויות מודיעין וארגונים אזרחיים המזוהים עם מחלקת הביטחון הביעו עניין בספייק, מספר אוניל. "זה נשק שיכול להיות רכוב על ספינה לשימוש נגד נחילי סירות קטנים או בשדה הקרב לירי מהכתף".

מונחה על ידי מצלמה זעירה

"הספייק נועד לירות על מטרות רכות נייחות או נעות כמו אנשים, כלי רכב, משוריינים קלים , מבנים, סירות וכלי טיס קטנים, תוך מזעור הסיכוי לנזק סביבתי", אמר מנהל הפרויקט גרג וילוק . "זה נותן לצבא טיל מונחה שמוריד את היעד בלי לפוצץ את שאר השכונה".

אוניל מסביר כי הטיל מונחה על ידי טכנולוגיה זהה למצלמה סלולארית. המצלמה על הטיל מצלמת תמונה של מה שהיא רואה, והאדם שיורה יכול להגדיל את התמונה ולבחור יעד , לשים תיבה סביב האדם או הסירה או המטוס, והספייק יעקוב אחריו .

"הטיל טס מהר לטווח רחוק", אמר וילוק. אבל המהירות והטווח נשארו חסויים. אוניל הוסיף כי המגבלה על הטווח של ספייק היא המצלמה. ככל שהטכנולוגיה מתפתחת, אפשר להשתמש במצלמות בחדות גבוהה יותר כדי לקבל תמונה מפורטת ממקום מרוחק יותר .

"הספייק נועד להיות משוגר ממגוון פלטפורמות", אמר וילוק . "מהאדמה, על סוג של משגר נייח. מהאוויר, כבר עשינו ניסויים של ירי ממל"ט. אנו גם מעצבים אותו לירי מהכתף". מערכת מוטסת נגד בלתי מאוישים היא היא עניין מיוחד לצבא, שביצע השקת ניסוי מוצלחת בקיץ שעבר.

"המערכת היא לא בהכרח מוכנה להפעלה בצי עכשיו, אבל הוכחנו שאנחנו יכולים להפעיל את הטיל ולשלוט בו עד פגיעה במטרה כאשר הוא משוגר מפלטפורמת אוויר. כמו כן, בדקנו אותו בשיגור מפלטפורמות קרקעיות נגד מטרות נעות", אמר אוניל.

וילוק אמר כי בעקבות הבדיקה, צוות הפיתוח מעצב מחדש את המצלמה הסלולרית בראש החיפוש (Seeker) כדי לקבל תמונה יותר מפורטת. הם גם מסתכלים על עיצוב גרסה עם כנפיים מתקפלות, שמתאים יותר למשגר צינור לירי מהכתף.

"יש הרבה עבודת הסמכה שצריכה להיעשות כדי לוודא שהמוצר אמין", אמר וילוק. "זו עבודה שצריכה להיעשות על ידי אחד מהשירותים, אם הם יחליטו להעביר את הטיל לשימוש מבצעי".

You might be interested also