שת"פ עם הסונים?

חיים תומר, לשעבר ראש אגף המודיעין ואגף תבל במוסד, אמר בהופעה פומבית ראשונה כי שיתוף פעולה עם מדינות סוניות יהיה יעיל במאבק נגד התנועות האיסלאמיסטיות. הדברים נאמרו במפגש השני של "בימת מודיעין" שנערך ביוזמת העמותה למורשת המודיעין וישראל דיפנס

"ישראל צריכה לשתף פעולה עם המדינות המוסלמיות-סוניות כנגד התנועות האיסלאמיסטיות שמשתלטות על על שטחים במזרח התיכון כדי לכונן חליפות איסלאמי"ת, כך אמר בהופעה פומבית ראשונה אי פעם חיים תומר, שהיה ראש אגף המודיעין ולאחר מכן ראש אגף תבל במוסד.

תומר דיבר בדיון מרתק על הג׳יהאד העולמי שנערך במסגרת המפגש השני בסדרת מפגשי בימת מודיעין בימי שישי, ביוזמת העמותה למורשת המודיעין וישראל דיפנס. המפגש נערך במרכז למורשת המודיעין בגלילות. את הדיון הנחה תא״ל מיל אמנון סופרין שבעצמו היה ראש אגף המודיעין במוסד וקודם לכן גם קצין מודיעין שדה ראשי בצה״ל. בדיון נטל חלק פרופ׳ איל זיסר מאוניברסיטת תל אביב.

סופרין אמר בדיון כי להערכתו ארגון אל-קעידה סיים את תפקידו כבר בפיגוע במגדלי התאומים בספטמבר 2001. ״פיגוע התאומים עורר גל שניפץ ארגונים שמזדהים עם האידיאולוגיה של אל-קעידה ונמצאים כיום במדינות שמקיפות את ישראל מכל עבר״. פרופ׳ איל זיסר אמר כי ״המאבק המרכזי הוא לא בין הזרם הסוני לשיעי... מה שקורה זה קריסה של מדינות ומערכת מדינית שנובעת גם בעיות חברתיות קשות. שבטים בדואים שיש להם בעיה עם המשטר המרכזי".

לדברי זיסר נוצרת מציאות מורכבת שבה האינטרס של ישראל יכול להיות אפילו המשך שלטונו של בשאר אסד כדי למנוע התפשטות של ארגון דעאש בסוריה. חיים תומר אמר כי ישראל לא יכולה לגייס את הטרור הסוני כנגד הטרור השיעי אבל יכולה לגייס את המדינות הסוניות כנגד הטרור השיעי. ״מה שקרה זה שאנחנו מסייעים באמצעות קשרינו במפרץ לאופוזיציה לאסד. המשחקים במזרח התיכון הם היום מתוחכמים מאוד, לפעמים מתוחכמים מידי. 

״ישראל צריכה לקחת בחשבון שהיציאה של ארצות הברית מעיראק ומאפגניסטן יוצרת ואקום שאליו נכנס הג׳יהאד העולמי. הם ייצרו שם פח״ע שחלק מסוים ממנו יכוון כנגד ישראל. קשה למצוא אסטרטגיה כוללת גם כנגד הטרור שיעי וגם כנגד האיום הסוני״. תומר ציין את ירדן כגורם מרכזי בציר האנטי - איסלאמיסטי במזרח התיכון. לדבריו גם סעודיה ואבו דאבי הן שותפות הכרחיות.

יו״ר עמותת המל״מ ד״ר תא״ל צביקה שטאובר אמר במפגש כי "המציאות מאוד מורכבת. יש כוח עצום לאמונה ולרעיון וחייבים להיות מודעים לכך״.

You might be interested also

A Protector-class vessel. Photo: U.S. Coast Guard / Petty Officer Corinne Zilnicki

Lebanese Navy to receive seven offshore patrol vessels

France will deliver four frigates and the U.S. will supply three Protector-class patrol boats. The Lebanese Navy currently only has seven operational patrol vessels, according to military officials