שר החוץ רוצה יותר ייצוא לאפריקה

לאחר שנים בהן נמנעו פוליטיקאים ישראלים מקידום עסקאות נשק בחו"ל, הגדיל לעשות אביגדור ליברמן, שר החוץ, בסיור יזום עם מנהלים בכירים של חברות ישראליות באפריקה. על פי אתר בלומברג, ליברמן ילווה 50 מנהלים מחברות ישראליות במטרה לקדם עסקאות במדינות מדרום למדבר סהרה. בין המנהלים יקחו חלק גם כאלו מאלביט מערכות

אביגדור ליברמן, שר החוץ (ויקיפדיה)

שר החוץ אביגדור ליברמן, מוביל השבוע סיור באפריקה ל-50 מנהלים בכירים בתעשיות ישראליות, ביניהן גם כאלו בחברת אלביט מערכות. מטרת הסיור היא לקדם את האינטרסים העסקיים של החברות הישראליות באזור אל מול האיום בחרם בינלאומי. כך לפי פרסום באתר bloomberg.

ליברמן מחפש עסקאות בכלכלות הצומחות ביותר בעולם עבור חברות כולל אלביט מערכות, יצרנית ציוד ההשקיה נטפים וכימיקלים לישראל. חברות ופוליטיקאים ישראליים "רגישים לנושא של בידוד", אמר טרנס קלינגמן, ראש מחלקת המחקר בפסגות בית השקעות. לפיו, יש רצון לדחוף היצוא ל"מדינות שהן יותר אגנוסטיות למצב היחסים בין ישראל לפלסטינים", הוא אמר.

בתקופה האחרונה איבדה ישראל השקעות מצד קרנות בינלאומיות המנהלות כספים בהיקף של יותר מטריליון דולרים בגלל שהפלסטינים פנו לדרך של קידום סנקציות כלכליות במסע הפרסום שלהם נגד שליטת ישראל בגדה המערבית.

אולם, בעוד חלק ממדינות המערב הקטינו את הפעילות שלהן מול ישראל בשל החרם, היקף היצוא למדינות מדרום למדבר סהרה הסתכם בשנה שעברה ב -1.4 מליארדי דולרים. כמעט פי ארבעה מהסכום הכולל של 374 מליוני דולרים בשנת 2003, אמר לאתר שאולי כצנלסון, מי שמנהל את החטיבה הכלכלית במכון הישראלי ליצוא ושיתוף הפעולה הבינלאומי בתל אביב. 

הגיע הזמן

סוף סוף. אחרי שנים בהם פוליטיקאים ישראלים נמענו מקידום עסקאות ביטחוניות [בזמן כהונתם] כחלק ממדיניות לא כתובה, שר החוץ, אביגדור ליברמן שובר את הקונצנזוס ולוקח איתו 50 מנהלים בכירים, כולל כאלו מאלביט מערכות, במטרה לקדם עסקאות הקשורות לתחום העיסוק שלהם.

ושלא תחשבו שמדובר ב'חוצפה ישראלית' - נהפכו. באירופה, ארה"ב, סין ויצואניות נשק נוספות, מקובל מאד שפוליטיקאים מכהנים עוזרים לתעשייה המקומית למצוא עסקאות בחו"ל. מקורות בתעשייה הביטחונית טוענים זה זמן רב כי אחת הבעיות העיקריות שלהם היא העדר עזרה בקידום עסקאות של הדרג הפוליטי. אנו תקווה שהסיור שמארגן שר החוץ יביא תוצאות חיוביות לאלביט ולחברות אחרות בתחום. 

נקודה נוספת לטובתו של ליברמן היא העמידה מול החרם של הפלסטינים ותומכיהם. מי שלא מכיר את ארגון BDS , כדאי שיכיר. ככתוב ב"אומנות המלחמה" - כדי לנצח, הכר את אויבך. ובכן, זהו הארגון שאחראי לקדם את החרם על ישראל במספר וקטורים. ביניהם - חרם חקלאי באירופה, חרם אקדמאי באירופה וארה"ב וחרם כלכלי שמטרתו הקטנת השקעות בישראל. לאחרונה, הארגון העלה על הכוונת שלו גם את התעשיות הביטחוניות של ישראל [בקרוב נעלה אייטם על כך] . אין ספק שהיוזמה של משרד החוץ היא ניצן ראשון (אנו מקווים) במתקפת הנגד של מדינת ישראל כלפי הדה-לגיטימציה שעושה BDS לתעשייה הישראלית.

You might be interested also