שינויים במודל האימונים בזרוע היבשה

לוחמים סדירים יערכו אימונים בזמן תעסוקה מבצעית. המהלך יאפשר שמירה על כשירות ללחימה לצד ביצוע פעילות ביטחון שוטף בגבולות

לראשונה בצה"ל הקצתה זרוע היבשה מיליוני שקלים לאימונים תוך כדי תעסוקה מבצעית לטובת חטיבות החי"ר הסדירות, כך מדווח אתר צה"ל. הפרויקט התחיל השנה וצפוי להימשך גם ב-2015. במסגרת זו עוזבת מחלקה או פלוגה לשבוע את מוצביה, ומתאמנת בקרבת מקום על כשירות הלוחמים והמסגרת.

"החל מתחילת השנה, ישנה הגדרה קשיחה: כל פלוגה תערוך אימון בן שבוע בזמן התעסוקה המבצעית", אמר לאתר צה"ל קצין ההדרכה של פיקוד הצפון, סא"ל תמיר שלום, אשר מרכז בין השאר את אימוניה של חטיבת גולני. "זה עושה חיים קלים למפקד, ומשפר את האימונים", הוסיף. בעבר היו מתקיימים אימונים תוך כדי התעסוקה המבצעית, וזאת רק במקרים של יתרות תקציביות של חטיבה, עוצבה או פיקוד. האימונים נחשבים לאימונים זולים, מאחר שלא נכללים בהם ימי מילואים והם כוללים בעיקר הוצאות על ניוד ותחמושת. התקצוב החדש הינו חלק מן המענה לבעיה איתה מתמודדים מפקדים בצה"ל, במסגרת תהליכי ההתייעלות שמתרחשים בצה"ל.

לאחרונה בוטלה התעסוקה המבצעית למערך המילואים, והוחלט כי הם יבצעו אימונים בלבד. עקב כך, נאלצו החטיבות הסדירות למלא את מקומם של אנשי המילואים, מה שהאריך משמעותית את נתח הזמן המוקדש לשמירה על הביטחון השוטף בגבולות. "חטיבה לא יכולה לעשות תע"ם של חצי שנה, שלא לדבר על שנה, בלי להתאמן. החיילים נשחקים, והכשירות הבסיסית נשחקת גם כן", העיד ראש מדור (רמ"ד) אימונים בפיקוד הצפון, סרן עידו חזן. "לכן אנחנו מעודדים ומחייבים כל פלוגה להתאמן", הדגיש.

יתר על כן, ההקצאה מאפשרת למפקד האסטרטגי לנתב את הכסף לפי רמת כשירות, וכך מי שמתאמן מי שהכי זקוק לאימון. "ההקצאה מעלה את רמת האימון. במקום שאימון יהיה מתוכנן משבוע לשבוע, אפשר לתכנן אותו זמן רב מראש", חידד קצין ההדרכה הפיקודי. "אנו בטוחים כי כמות האימונים עלתה", ציין סא"ל שלום. חטיבות החי"ר זכו לעדיפות בתקצוב, וזאת מאחר ששאר חטיבות השדה נקראות לשיתופי פעולה רבים במסגרת אותם אימונים. "אימון תוך תעסוקה מבצעית הוא פיתרון יצירתי, אך הוא מתמקד בטווח האימונים של המקצועות הבסיסיים ועד לרמת הפלוגה. הוא אינו תחליף לאימון רציני האורך חודשים, ומכין למלחמה", סיכם סא"ל שלום.

You might be interested also

Erez Tsur (R), President of Carbyne, and Adi Dulberg, IAI-ELTA VP and GM Intelligence, Communications and EW Division. Photo: IAI

IAI, Carbyne introduce '911 Ultra-EN' emergency communications network

The two companies roll out an autonomous communications platform that enables first responders and civilians to stay connected to each other under circumstances such as blackouts and natural disasters