שימוש מבצעי ראשון ל"חפ"ק פלדה"

החפ"ק מאפשר שימוש בקשר לוויני לדרג הבכיר ויכול להיפרס בכל נקודה בפקמ״ז תוך זמן קצר. את הקמתו יזם הגדוד בעקבות לקחי אירוע החטיפה

במהלך מבצע ״שובו אחים״ גדוד התקשוב של פיקוד המרכז (פקמ"ז) "שגב" השתמש לראשונה באופן מבצעי ב״חפ"ק פלדה״, חוליית פיקוד קדמית המאפשרת שימוש בקשר לוויני לדרג הבכיר ויכולה להיפרס בכל נקודה בפקמ״ז תוך 20 דקות בלבד. החפ״ק החדש הוא יוזמה של הגדוד, שיצאה לפועל בעקבות לקחים מאירוע החטיפה והרצח של החייל תומר חזן ז"ל.

אחת מהמסקנות מאירוע זה הייתה שיש לקצר משמעותית את זמן הפריסה של החפ"ק ואתרי הקשר התקשוביים. ״החפ״ק מאפשר לאלוף הפיקוד או מפקד האוגדה לנהל את מבצע הלחימה בזמן אמת ולבצע נוהל קרב מסודר עם מערכות מתקדמות, ובניהן המשואה", הסביר מפקד הגדוד, סא״ל אנג׳ל לורן. "בעבר היה צורך להקים אוהל עם כל האמצעים הטכנולוגיים. החפ"ק החדש הוא מעין קראוון אותו ניתן לפרוס במהירות, בתוכו נמצאות כל המערכות ושם יושב הדרג הבכיר". 

באגף התקשוב התרשמו ממהירות הפריסה של המערכת והמענה הטכנולוגי שהיא נותנת למפקדים וכעת בוחנים את הקמתם של חפ״קים דומים גם בפיקוד הצפון והדרום. "חפ״ק פלדה" שינה משמעותית את משך הזמן הנדרש לגדוד הקשר הפיקודי לפרוס את מערכות הקשר בשטח. ״בעבר היו נפרסים אתרי קשר שההקמה שלהם הייתה איטית ומסורבלת יותר. על מנת להקים את החפ״ק נדרש כוח אדם רב ובין 3 ל-5 שעות עבודה. היום, צוות של ארבעה חיילים עם נהג יכולים להקים את המערכת תוך פחות מחצי שעה״, פירט סא״ל לורן.

מעבר ליכולות הטכנולוגיות החדישות, מציינים בגדוד כי מהירות המענה התקשובי במבצע נבעה גם ממסירותם של החיילים למשימה. ״חיילי הגדוד היו מאוד מסורים לעבודה. משיח שביצעתי עימם וביקורים שקיימתי ראיתי שהם חדורי מוטיבציה ונרתמו למשימה שאליה הם נקראו. הם סגרו שבתות ברציפות בשטח ועבדו ימים כלילות בשל הרצון שלהם לתרום כמה שניתן למאמץ המבצע״, סיפר מפקד הגדוד, שחייליו עדיין פרוסים באזורים בהם לוחמי צה״ל מבצעים סריקות ומעצרים.

״לחיילים ולחיילות בשטח יש המון מוטיבציה להמשיך ולעבוד. פגשתי חיילות שלי שפרסו בתחילת המבצע והעדיפו להישאר עם המערכות בשטח ולא לצאת להתרעננות״, סיפרה בזמן המבצע מפקדת פלוגה בגדוד, סרן תמר. בנוסף, ב״שובו אחים״ סיפק הגדוד ליחידות ולחטיבות שבשטח את יכולות השיח בוורד הרים ובקשרי הרדיו.

לא רק החיילים הסדירים של הגדוד תומכים במאמצי המבצע. גם כ-50 מאנשי המילואים של הגדוד התנדבו להגיע על מנת לסייע במשימות השונות. ״אנשי המילואים התקשרו אלינו ברגע שהם שמעו על המבצע. הם עזבו את מקומות העבודה שלהם והמשפחות ונרתמו לעבודה שהגדוד מבצע. ברגע שהיה אישור לגיוס התנדבותי האנשים פשוט התחילו להגיע״, תיאר סא״ל לורן. ״כמפקד אני רואה בדרך כלל את מה שאנחנו עושים בשגרה וזו הפעם הראשונה שאת פירות העבודה עליהן עמלנו ביום-יום קטפנו בחירום. אני גאה בחיילים שלי ובמה שהגדוד עשה במבצע וממשיך לעשות״.

הכתבה פורסמה לראשונה באתר אגף התקשוב

You might be interested also

M1117 armored vehicles in Kosovo. Photo: U.S. Embassy Pristina

US donates M1117 armored vehicles to Kosovo's Army

According to the defense minister of Kosovo, it was not the last delivery of the vehicles. The Southeastern European country reportedly intends to purchase weapons from the U.S. under the American military sales program