שוב: עבירת ביטחון מידע בצה"ל

לפי פרסום בגלי צה"ל, קצין מילואים קצין בדרגת אל"מ לקח לביתו חומרים רגישים, דבר שנוגד באופן חד משמעי את הפקודות. הוא הושעה מתפקידו במהלך התנהלות החקירה, שנסתיימה עם החלטה שלא להגיש כתב אישום. הקצין חזר לשרת במילואים ביחידה אבל ממתין לשיחה והליך משמעתי

(תמונה באדיבות גל"צ)

אם לא הספיקה עבירת ביטחון המידע של 14 הטייסים משבוע שעבר, נחשפת היום פרשה נוספת של עבירת ביטחון מידע בצה"ל, והפעם מדובר בקצין בכיר בדרגת אלוף משנה. אירועים של חריגה מנהלים של אחזקת חומרים סודיים, אמנם מתרחשים מדי פעם בצבא, אבל תכיפות כזו של אירועים - זו כבר מגמה.

נראה כי ההגנה על ביטחון המידע בצה"ל לוקה בסימפטום 'דלתות מסתובבות' - בעוד בצד אחד פועלים גופים למניעת פריצה למערכות צה"ל, בצד השני המידע דולף (או יכול היה לדלוף) באמצעות קצינים וחיילים שמתייחסים לנושא בקלות דעת. ובכן, בעידן הפוסט סנאודן (המדליף של ה-NSA), מקרים כגון אלו עלולים להיגמר בצורה אחרת לגמרי ובמקרים קיצוניים, אף לפגוע בכושר המבצעי של צה"ל.  

לפי הדיווח, באירוע המדובר מעורב קצין בכיר בדרגת אלוף משנה, ביחידת מבקר צה"ל שאמונה על הביקורות בצבא, כולל בנושאי בטחון מידע. אירוע חריג? לאור תכיפות האירועים הללו בצה"ל בזמן האחרון 'חריג' הוא לא.

יחידת מבקר צה"ל בודקת את כלל הנושאים בצה"ל, מרמת הטיפול בחיילים, איפה הם ישנים ואיך מטפלים בהם, ועד העיסוק בעולמות התוכן המבצעיים והמודיעיניים. מדובר בחומרים מסווגים אשר מקומם הוא בכספות בבסיסי צה"ל לא בבית.

אופס, המסמכים בבית

האירוע התרחש לפני מספר חודשים, בדיון אשר אמור היה להתקיים בראשות מבקר צה"ל, תת אלוף אילן הררי. הקצין הבכיר אמור היה להציג את הממצאים הקשורים אליו, בטרם הדיון הקצין אמר שחומרי הביקורת לא נמצאים אצלו. התשובה הפשוטה שנאמרה לו היא "לך שניה למשרד ותביא את מה שצריך". אז התברר למעשה שהמסמכים נמצאים בביתו. דבר שהוא חד משמעית נגד הפקודות.

בעקבות תשובתו של הקצין, ביחידה הבינו שיש בעיה. האירוע דווח למשטרה הצבאית החוקרת, שפתחה בחקירה. בנוסף, עודכנו הפרקליט הצבאי הראשי, ואפילו סגן הרמטכ"ל והרמטכ"ל. מדובר בקצין ותיק מאוד, שלחם ברבות ממלחמות ישראל. הוא הושעה מתפקידו במהלך התנהלות החקירה, שנסגרה בימים האחרונים עם החלטה שלא להגיש כתב אישום, כנגד הקצין, החלטה שהייתה גוררת רישום פלילי.

לכן, המשך הטיפול יהיה פיקודי. בימים האחרונים הוא חזר לשרת במילואים ביחידה, אבל ממתין לשיחה והליך משמעתי, מול סגן הרמטכ"ל האלוף גדי אייזנקוט, שיחליט לגבי המשך שירותו במילואים.

מדובר צה"ל נמסר לגלי צה"ל כי "בצה"ל רואים בחומרה כל אירוע אשר מהווה חריגה מנהלי בטחון המידע הן בסדיר והן במילואים. האירוע המדובר נבדק במחלקת ביטחון מידע ונפתחה חקירת מצ"ח בנושא. לאחר סיום חקירת מצ"ח ובחינת ממצאיה הוחלט להימנע מנקיטת צעדים פליליים. ביחידה ננקטו פעולת מנע והסברה כדי למנוע הישנות מקרים מסוג זה".

You might be interested also