שוב נשק כימי בסוריה

לפי גורם ישראלי, הפעם מדובר בחומר כימי שמטרתו ניטרול המורדים ומדובר בחומר שעליו אין איסור שימוש. ההתקפה לפי אותו גורם התבצעה ב-27 לחודש מרץ האחרון

אישור ישראלי לשימוש חדש בנשק הכימי בסוריה: גורם ישראלי בטחוני בכיר אישר היום (שני) כי כוחותיו של צבא אסד חזרו להשתמש לאחרונה בחומר כימי נגד כוחות האופוזיציה, לפחות במקרה אחד, ב-27 במרץ בשכונת חראסטה שבמזרח דמשק.

באירוע זה נפגעו עשרות בני אדם, אך לפי הגורם לא מדובר בחומר כימי ממית שנמצא ברשימות החומרים האסורים לפי אמנות המערב והאמריקאים, אלא בחומר מנטרל למספר שעות את מי שספג אותו.

במקביל, אמר היום שר הביטחון משה יעלון, כי לאחר הפוגה חידש אסד בשבועות האחרונים את הוצאת הנשק הכימי מהמדינה ביתר שאת, בהתאם להסכם שלו משנה שעברה עם המערב: "החומרים הוצאו לנמל לטקיה מהמחסנים ומשם בספינות דניות ונורבגיות לנקודה שנקבעה ע"י האמריקאים בלב ים, ושם הם הושמדו. הושמדו גם פסי היצור וכנראה גם מרבית התחמושת".

יעלון הוסיף כי לאחרונה חדשו כוחות האופוזיציה את הלחימה באסד במאמצים מאוחדים. זאת, לאחר פילוגים אלימים בינהם. בכך הם צברו הישגים כולל שליטה ברצועת חוף צרה ליד הגבול עם טורקיה.

בנוגע לפיגועים האחרונים בצפון נגד כוחות צה"ל, יעלון ציין כי בשני האיזורים היחידים בהם צבא סוריה עדיין שולט בגבול עם ישראל, קונייטרה ואל חאדר בצפון הרמה, בוצעו פיגועי המטען ע"י שליחי חיזבאללה והמשטר הסורי.  לפי מקורות זרים, מבחינת חיזבאללה אם ישראל תוקפת על אדמת לבנון ולא על אדמת סוריה, מדובר בשינוי כללי משחק.

יעלון גם התייחס למו"מ המדיני וציין כי "אנו בעיצומו של משבר שמוכיח שבצד השני יש פרטנר שמוכן רק לקבל ולא לתת. גורם שאמר לנו שהוא לא מוכן להתחיל אפילו לדבר על הכרה בישראל כמדינת הלאום היהודי, סוף הסכסוך וקץ התביעות".

You might be interested also