שובו אחים: החזית הטכנולוגית

המבצע התקשובי הגדול באיזור מאז `חומת מגן`: קצין המבצעים של האגף מספר על המאמץ התקשובי במבצע להחזרת שלושת הנערים הביתה

בלילה של יום חמישי, ה-12 ליוני, עלו שלושת הנערים גיל-עד שאער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח על רכב שעצר בטרמפיאדה בה חיכו בצומת אלון שבות – ומאז נעלמו עקבותיהם. בתגובה יצא צה"ל למבצע 'שובו אחים', שמטרתו מציאת הנערים החטופים ופגיעה בתשתיות חמאס באיזור יהודה ושומרון.

כמו בכל עימות מרכזי של צה"ל בשנים האחרונות, גם במבצע זה ניצל צה"ל את הטכנולוגיה שברשותו, בסיוע אגף התקשוב ואגף המודיעין, על מנת להעביר מידע במהירות משדה הקרב ואליו, ולתת תמונת מצב מדויקת לכוחותינו בשטח בחיפושיהם אחר כל קצה חוט שיסייע במציאת החטופים. בראיון לאתר אגף התקשוב מספר סא"ל דודו זריאם, רע"ן מבצעים באגף התקשוב, על המאמץ הטכנולוגי במבצע 'שובו אחים'.

"מדובר במבצע התקשובי הגדול ביותר באזור יהודה ושומרון מאז 'חומת מגן'", מציין סא"ל זריאם. "פיקוד המרכז קיבל תגבור של שלוש חטיבות – נח"ל, כפיר וצנחנים, ומאותו רגע הוא נדרש לסיוע של אגף התקשוב. עם תחילת המבצע פתחנו את מרכז התקשוב המטכ"לי, ממנו אנחנו יכולים לבצע סנכרון ותיאום של כל גופי אגף התקשוב וניהול הקרב בהיבט התקשובי". בניגוד למרחבים הפתוחים של איזור הצפון, באיו"ש נדרש לפעול צה"ל בשטח בנוי וסבוך, שם העברת תקשורת הופכת לבעייתית. משום כך הצטיידו הכוחות הלוחמים בשטח במערכות תקשורת לווינית שסיפק אגף התקשוב.

"עם תקשורת לווינית אין לך מגבלה של מיקום", מסביר סא"ל זריאם. "במערכות הקונבנציונליות אתה עובד מול אתר התקשורת הקרוב, אבל אם השטח בעייתי מבחינה טופוגרפית אז אתה יכול לגשר מול הלווין". בנוסף, גם גופי המטה של האגף ביצעו התאמות מהירות כדי לסייע למאמצים בשטח. "הכוחות בפיקוד המרכז עובדים עם מערכת משואה 20, שלא מחוברת לרשת צי"ד", מציין סא"ל זריאם.

צי"ד (צבא יבשה דיגיטלי) היא הרשת עליה ממוקמים רוב כוחות השדה של צה"ל ודרכה יכולים להעביר נתונים, מודיעין, ומיקומי כוחות בשטח. החטיבות שהוקפצו לגזרה לצורך המבצע נדרשו לעבור התאמה כדי להתחבר לרשת. "בעזרת סיוע מהיר של מחלקת אמל"ח יחד עם יחידות לוטם חוברה מערכת 'משואה 20' לרשת, כדי שחיל האוויר והאמ"ן יוכלו לקבל את איכוני הGPS של הכוחות בשטח", מסביר סא"ל זריאם.

הכתבה פורסמה לראשונה באתר חיל התקשוב

You might be interested also