שב"כ: סיכלנו הפיכה של החמאס באיו"ש

שב"כ חושף כי בפעילות משותפת עם צה"ל סוכלה בחודשים האחרונים תשתית צבאית רחבה של חמאס שפעלה בירושלים ובאיו"ש, ומטרתה הייתה לבצע הפיכה ברש"פ באמצעות אינתיפדה שלישית - ערעור היציבות הביטחונית באיו"ש וביצוע סדרת פיגועים קשים בישראל

חלק מהאמל"ח שנתפס בביתוניא (צילום: שב"כ)

הותר לפרסום: בפעילות של שירות הביטחון הכללי וצה"ל, נחשפה וסוכלה, בחודשים מאי-אוגוסט 2014, תשתית צבאית רחבה של חמאס, שפעלה בירושלים ובאיו"ש. התשתית, שהוכוונה על ידי מפקדת חמאס בתורכיה, התכוונה לבצע הפיכה ברש"פ ולהשתלט על איו"ש, באמצעות ערעור היציבות הביטחונית באיו"ש וביצוע סדרת פיגועים קשים בישראל. התשתית, שלצורך בניין הכוח הצבאי נשענה על התשתית הארגונית של חמאס, הסתייעה גם בזירה קדמית בירדן, ובמערך של שליחים, באמצעותם הוכנסו לשטח כספי טרור בהיקף של יותר משני מיליון ש"ח, אשר שימשו לרכישת אמל"ח ודירות מסתור.

בראש התשתית הצבאית, עמד ריאד נאצר, יליד 1976, תושב דיר קדיס/בנימין, שריצה מספר תקופות מאסר בגין פעילות צבאית בחמאס. מחקירתו של נאצר בשב"כ עלה כי התשתית פעלה למימוש תכנית סדורה, של מפקדת חמאס בחו"ל, להפלת שלטון הרש"פ ולהשתלטות של חמאס על איו"ש.

לצורך מימוש התכנית, הוקמה תשתית צבאית ענפה בירושלים ובאיו"ש, אותרו וגויסו פעילים רבים, באמצעות ההנהגות בכלא ובסיוע כלואים לשעבר, שהשתחררו לשטח, ובכלל זאת גויסו סטודנטים ואקדמאים, בדגש על הלומדים מקצועות כמו כימיה והנדסה. באמצעות רשת של שליחים לירדן ולתורכיה הוכנסו לשטח כספי טרור בסכומים גבוהים (מאות אלפי דולרים), אשר יועדו לרכישת אמל"ח, ולהכנת דירות מסתור, אשר שימשו הן כמחסני אמל"ח וכמעבדות לייצור רקטות, והן להסתרת מבוקשים.

במסגרת חשיפת התשתית נעצרו 93 פעילי חמאס, מתוכם 46 הועברו לחקירת שב"כ, חולטו כספי טרור של חמאס בסכום של למעלה מ-600,000 ₪ (וכן רכב שווה ערך לכספי טרור), והוסגרו אמצעי לחימה מגוונים, ביניהם: 24 רובים, 6 אקדחים, 7 מטולי רקטות, מחסניות ותחמושת רבה.

חשיפת התשתית, מהרחבות והענפות שהכרנו, מצביעה על המסוכנות הגבוהה הגלומה בפעילות מפקדת החמאס בחו"ל, מול הפעילים באיו"ש, נוכח כוונותיה האסטרטגיות של חמאס למוטט את הרש"פ. סיכול התשתית מנע מחמאס אפשרות למימוש פיגועים ופעולות טרור ביו"ש ובישראל, לרבות פתיחת חזית שנייה בזמן מבצע "צוק איתן".

You might be interested also