שבויים

מדינת ישראל הולכת שבי אחר נושא השבויים והנעדרים בתולדותיה מאז קיומה. גם במבצע "צוק איתן" אנו נחרדים מהאיום של חטיפת חייל או אזרח כקלף מיקוח. ספר חדש על שבויים ונעדרים ביהדות, בעולם ובפוליטיקה הישראלית יצא לאור בימים אלה

השבויים והנעדרים בתולדות המדינה הם אחת הסוגיות הרגישות, המרגשות והמסובכות אשר מלווה את החברה הישראלית ואת מערכת הביטחון משחר ימיה של המדינה עד ימינו אלה.

החשש מחטיפת חייל הוא איום יום-יומי על חיילי צה"ל, גם במסגרת מבצע "צוק איתן". במסגרת הכוננות המבצעית בביטחון השוטף מקיימים עירנות מיוחדת לסיכון החטיפה. לנגד עיני הכול עומדת הידיעה כי חייל צה"ל שבוי או אזרח חטוף בידי אויב, ובעיקר אם האויב הוא ארגון מחבלים ולא מדינה, אלה הם נכס אסטרטגי לאויב אשר ממיר אותו בתהליך משפיל מול ישראל בהישגים הומניטאריים ופוליטיים לארגון.

אלחנן טננבוים, גלעד שליט, עסקת ג'בריל אלה שלושה שמות שונים בתולדות ישראל היכולים להמחיש איך ארוע בודד של חטיפת ישראלי יכול להיות נושא לטיפולה המסור, המאומץ והמתיש של ממשלת ישראל תוך מעורבות של מדינות בעולם ומתיחת עצביהם של תושבי ישראל לאורך זמן. קל וחמר קשה הדבר אם אינו מגיע לסיום טוב של החזרת הישראלי הביתה, כמו רון ארד ושבויי סולטן יעקוב.

מי זוכר או יודע כי במלחמת העצמאות היו לישראל החדשה 1007 שבויים בידי מצרים, סוריה, ירדן ולבנון והם הוחלפו תוך מספר שבועות מחתימת הסכמי שביתת הנשק. לעומתם הוחזק חייל בודד אחד, גלעד שליט, למעלה מחמש שנים בשבי חמאס, בהיעדר ההבנות המתקיימות בין מדינות וצבאות והצלב האדום. הספר "שבויים" הוא אסופה חשובה של מאמרי יסוד על דילמות היסטוריות ודילמות בנות ימינו על שבי ופדות, על החוק הבינלאומי ועל ההתנהלות של ישראל בנושא. הספר שופך אור פדיון השבויים ביהדות, בנצרות ובאסלאם ונותן את הדעת גם על נושא השבויים בספרות העברית.

שבויים, בעריכת מרב מאק, הוצאת מכון ון-ליר ומרכז זלמן שזר, ירושלים, 2014

You might be interested also