רשות לאומית חדשה להגנה אופרטיבית בסייבר

ראש הממשלה החליט, בניגוד לעמדת שב"כ., על הקמת רשות לאומית להגנה אופרטיבית בסייבר. את ההקמה יוביל ראש מטה הסייבר ד"ר אביתר מתניה

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט על הקמת רשות לאומית להגנה אופרטיבית בסייבר והנחה את ר' מטה הסייבר הלאומי ד"ר אביתר מתניה להוביל את הקמתה. הרשות החדשה תקבל את האחריות ואת הסמכויות הנדרשות להגנת המרחב האזרחי מפני איומי סייבר ותהווה גוף אופרטיבי שיפעל לצד מטה הסייבר הלאומי, אשר ימשיך בבניין הכוח המדינתי ובחיזוקה של מדינת ישראל כמובילה עולמית בתחום.

החלטת ראש הממשלה נתניהו התקבלה בהמשך לעבודת מטה מקיפה ויסודית בנושא הסדרת ההיערכות הלאומית להגנה אופרטיבית במרחב הסייבר. העבודה הצביעה על הצורך בגוף ייעודי שיחבר בין המרחב האזרחי לעולם הביטחוני, ירכז את טובי המומחים ויוביל את כלל פעילות ההגנה בישראל בהסתכלות ארוכת טווח של האיומים הגוברים והמתפתחים בסייבר.  בכך העדיף נתניהו את עמדת המטה על פני עמדת שירות הביטחון הכללי, שרצה שהתנגד להקמת הרשות החדשה.

נתניהו הנחה את ראש מטה הסייבר הלאומי, ד"ר אביתר מתניה, להביא את המהלך לאישור הקבינט בתוך 60 יום, ולהוביל את הקמת הרשות בתכנית רב-שנתית וזאת בשותפות הגופים הרלוונטיים. ראש הממשלה נתניהו הביע את הערכתו לכלל הגופים העוסקים בנושא והדגיש כי שילוב היכולות והמאמצים הוא הכרחי להצלחה המשותפת של מהלך אסטרטגי זה.

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו כי "קיבלתי החלטה לפתח רשות לאומית לנושא הסייבר שתסדיר וגם תדאג להגנת כלל מדינת ישראל בנושא הסייבר. כלומר, לא רק ההגנה על המתקנים החשובים וגופי הביטחון, אלא כיצד להגן על אזרחי ישראל מפני התקיפות הללו. זוהי רשות חדשה, זה בעצם להקים 'חיל אוויר' נגד איומים חדשים ולא להסתמך רק על כך שהדבר הזה יתבצע מתוך גופים קיימים. אנחנו בעולם חדש, אנחנו מתארגנים עם כוחות חדשים. יש לזה משמעות גדולה מאוד להגנתה של מדינת ישראל בעתיד".

ד"ר אביתר מתניה הוסיף "התמודדות עם איום הסייבר ברמה הלאומית ולעשורים קדימה – מהווה אתגר אסטרטגי שכל מדינות העולם נדרשות אליו. מדובר בהחלטה היסטורית. הקמת רשות לאומית להגנה בסייבר, במקביל למאמץ בניין כוח של טכנולוגיות מתקדמות וייחודיות, תבצר את מעמדה של מדינת ישראל כמובילה בתחום ותביא תרומה משמעותית להגנת המשק ולעידוד הצמיחה".

You might be interested also

Photo courtesy of Ametrine

Ametrine Technologies - Advanced Camouflage for the Modern Battlefield

Ametrine Technologies develops solutions for camouflage from thermal and night vision sensors. "We estimate that within a decade, all soldiers and platforms on the battlefield will be equipped with some form of multi-spectral camouflage," said Amiram Levinberg, co-founder of JAL Ventures and chairman of Ametrine. This article is sponsored by Ametrine Technologies