"רפאל בחזית הטכנולוגית בארץ ובעולם"

איילת שפירא, ראש חטיבת מנור ברפאל, מדברת על הצלחתה כאישה בחברה ביטחונית ועל כיווני ההתפתחות של רפאל בעתיד

איילת שפירא (צילום: רפאל)

איילת שפירא, ראש חטיבת מנור של חברת רפאל, עשתה היסטוריה בשנה שעברה כאשר מונתה לעמוד בראש החטיבה, לראשונה בהיסטוריה של החברות הביטחוניות בישראל. חטיבת מנור מפתחת מנועי טילים, מערכות אמצעי פריצה מתקדמות, מערכות הנעה בחלל, ראשי נפץ ופירוטכניקה, התקני פריצה בשלט רחוק ואמצעי הטעייה ימיים חד-פעמיים.

איילת שפירא, בת 54, בוגרת הטכניון בהנדסת תעשייה וניהול ולימודי‪ MBA ‬במנהל עסקים, הצטרפה לרפאל בשנת 1984 ומאז מילאה שורה של תפקידים, ביניהם סגן ראש חטיבה לתפעול וראש מינהל טכנולוגיות ברפאל.‬‬ ‫‫בין השנים 2006 -2009 כיהנה שפירא שנים כסמנכ"ל‪ IT ‬ של חב' נטפים.‬‬

בראיון לעמיר רפפורט בתוכנית "רצועת הביטחון" בגל"צ התייחסה שפירא לנושא קידום הנשים בחברות הביטחוניות. "אני חושבת שברפאל המערכת מאפשרת לנשים להתקדם ולא חוסמת אותן בכלל ועל כן אין ממש צורך באפליה מתקנת בחברה, בטח כשמדובר בתפקידי ניהול בכירים. 

"לדעתי עד היום נשים שאפו פחות ולכן לוקח זמן לסובב ספינה כל כך גדולה כמו רפאל. אני מאמינה שיבואו עוד הרבה נשים אחרי. יש הרבה נשים מצוינות ברפאל, אולם עדיין הן מהוות רק 20 אחוז מכלל עובדי החברה. יש פחות נשים שמגיעות לתפקידים או מקצועות הנדסיים. אני מאמינה שזה ישתנה - הכיוון הוא נכון אבל לא מספיק".

את צמחת כמהנדסת תעשייה וניהול. האם המסלול הזה שונה מאשר מסלול שעברו קודמייך? כמו למשל מנחם קידרון?

"זה שאני מהנדסת תעשייה וניהול זה יותר חריג מזה שאני אישה. ברפאל מרבית המנהלים הבכירים צמחו מכיוון הנדסת חשמל, מכונות, אווירונאוטיקה. מהנדס ניהול הממונה על חטיבה טכנולוגית – זה יוצא דופן. אם ההנהלה חושבת שאתה ראוי אתה יכול להתקדם.

"באחד מתפקידי הקודמים ניהלתי את מנהל המו"פ והנדסה – זה הכשיר אותי להיות בשלה לנהל חטיבה טכנולוגית", אמרה שפירא.

איזה אתגרים יש לך עכשיו? מה הטכנולוגיות שאת רואה אותן ככאלה בפני פריצה או היתכנות כלכלית מיוחדת?

"תחום ההנעה הוא תחום מרכזי – אנחנו גם מתקדמים למנועי פולסים וגם למנועים סילוניים שונים. מבחינה זאת בעולם ההנעה יש לאן להתקדם – בוודאי בעולם ראשי הקרב. אבל יש לנו בחטיבה הרבה טכנולוגיות עתידניות – נושא המזעור וזה בהחלט עתידי. אבל בכל התחום – אופטיקה, סוללות טרמיות, חומרים מרוכבים – יש פריצות דרך ורפאל יושבת בחזית הטכנולוגית ומשקיעה הרבה מאוד כספי מו"פ כדי להיות תמיד בחזית היכולות. בהחלט המוצרים שלנו מובילים בארץ ובעולם".

ברפאל חוץ מזה שאנשים בכירים הם ברובם מהנדסים – יש המון יוצאי צבא, איציק גת וידידיה יערי, ואלופי משנה ותתי אלופים וכדומה. מה את היית בצבא ואיך את מסתדרת בסביבה כל כך לשעבר של אנשי צבא בכירים?

"אני לא חושבת שיש קושי בלהתמודד בסביבה צבאית. כולם אנשים ולכולם שכל ישר. אני לא מרגישה קושי כזה. יש לי בעל שהיה סא"ל אז אני בסביבה צבאית. זה לא מהווה קושי. צריך להבין את הלקוח, שהוא צבא בדרך כלל, אם לומדים את זה אז אפשר להתמודד, לא צריך רקע צבאי – נדרשת הבה, הכרות והזדהות עם צרכי הלקוח – לא נדרש להיות איש צבא כדי להצליח בתעשיות ביטחוניות".

You might be interested also

Turkey's President Tayyip Erdogan attends the NATO summit in Brussels on June 14. Kenzo Tribouillard/Pool via REUTERS

President Erdogan and the syndrome of neglect: after years of hyperactivity, the Turkish leader is completely isolated

Commentary:  Turkey has been sidelined because of the adventurism of its president, following a decade of reckless and counterproductive political and military moves. Erdogan will find it difficult to break the isolation without a clear change of course towards a more moderate approach in domestic policy and a rapprochement with the West in foreign policy