ריגול בסייבר: הודו חושדת בסין

לפי פרסום משבוע שעבר באתר efytimes, חשפה הודו כי היא מבצעת חקירה אחר ניסיון ריגול לכאורה של חברת התקשורת הסינית, וואווי, המספקת שירותים לחברת הטלקום ההודית BSNL

Huawei Technologies - ibnlive.in.com

הפרלמנט ההודי מסר ביום חמישי האחרון כי הממשלה חוקרת מקרה שבו 'לכאורה' ארעה פריצה שבה מעורבת יצרנית ציוד הטלקום הסינית Huawei. כך על פי דיווח באתר efytimes.

לפי החשד, חברת Huawei, פרצה לכאורה לרשת התקשורת של BSNL, חברה בבעלות ממשלת הודו. החשד נמצא בימים אלו בבדיקה. "אירוע פריצה לכאורה לרשת של Bharat Sanchar Nigam Limited על ידי Huawei, חברת הטלקום סינית, הגיע לתשומת ליבנו", מסר שר התקשורת וה-IT של הודו, Killi Kruparani לפרלמנט. "הממשלה מינתה צוות בינמשרדי כדי לחקור את העניין".

לפי האתר, היו בעבר דיווחים על בנייה של מגדל תקשורת נייד לפני כמה חודשים באזור החוף של אנדרה פראדש שיוחסו ל'פריצה' על ידי המהנדסים של Huawei .  בשנת 2012 בחרה חברת BSNL בחברה הסינית ZTE במכרז להגדלת הרשת שלה ב-10.15 מליוני קווים.  על אותו מכרז התמודדה גם חברת Huawei שהפסידה ל-ZTE.

באותו הזמן בארה"ב (ב-2012), ועדה של מחוקקים הציעה כי חברות אמריקאיות לא יעשו עסקים עם Huawei ו-ZTE בשל איומי ריגול סייבר ברשתות תקשורת שנבנו על ידי חברות אלה.

וואווי - גם בישראל

בישראל, יש לוואווי שתי זרועות - מכירת טלפונים חכמים ומרכז פיתוח (לפי השמועות לא בדיוק מדובר בפיתוח, על כך עוד מעט). את הטלפונים החכמים בישראל מוכרת וואווי באמצעות חב' אלפא טלקום שאחראית על ייבוא הטלפונים והפצתם בארץ. את הטלפונים של חברת, ZTE, מוכרת יורוקום תקשורת סלולרית.

הזרוע השנייה של וואווי, זאת שיותר מעניינת בהקשר של הכתבה, היא חברת Toga Networks הממוקמת בהוד השרון. כתבות אודות פעילות החברה בארץ פורסמו בעבר (כאן, כאן). מה בדיוק עושה מרכז הפיתוח של וואווי בארץ? ובכן, מכיוון שהחברה לא מוכנה לפתוח את שעריו לתקשורת (וניסינו בעבר), אפשר לדלות מידע ממקורות גלויים אחרים:

מאתר כלכליסט: "הואוויי מבקשת לחסוך בעלויות כוח האדם היקר בישראל, ולכן מעדיפה שאת התוכניות של המהנדסים הישראלים יממשו מאות מהנדסים סינים בעלות שכר נמוכה הרבה יותר. התוכנית יכולה לעבור לסין על ידי מסירה לידיו של המקביל הסיני שמגיע לארץ לתקופת חפיפה או כשהמהנדס הישראלי נוסע למטה הואוויי בסין ומתדרך שם מהנדסים מקומיים". לפי האתר, את הסניף בארץ מנהל איציק מלובני.

בכתבה אחרת בדה מרקר, עולה כי לסניף הישראלי יש כנראה מטרה נוספת והיא לבצע רכישות בשוק ההון סיכון הישראלי. "מנהל בכיר בקרן הון סיכון גדולה בישראל, שנפגש עם נציגי חואוויי, אומר כי המטרה העיקרית שלהם היא להגדיל את ההשקעות בחברות טכנולוגיה ותקשורת ישראליות, לבצע רכישות ולהרחיב את שיתופי הפעולה עם חברות ישראליות", נכתב בכתבה.
 
ובכן, נזכיר כי בסצנת ההון סיכון הישראלית פועלים הרבה מיוצאי יחידות צבאיות מתחום המודיעין שנחשפו בשירותם לכלים/שיטות שמפעיל צה"ל, ואז הם יוצאים לשוק האזרחי ועושים הסבה של הידע הזה למוצרים אזרחיים. בהנחה ויש קשר בין חברת ווואווי לממשל הסיני (וזו הנחה סבירה בהחלט), תעשו לבד את ההקשר.

נוסיף רק שחברות הזנק ישראליות בתחום הסייבר, הביג דאטה, התקשורת ותחומים נוספים, אינן נמצאות תחת הפיקוח של האגף על פיקוח הייצוא (אפ"י) במשרד הביטחון כמו יצואני טכנולוגיות וידע ביטחוני אחרים. עד כמה שידוע לנו, אין עדיין בישראל מדיניות ייצוא מוגדרת של טכנולוגיות סייבר, ובעידן שבו המרחב הקיברנטי הופך לממד לחימה, כל חברה זרה יכולה לפתוח כאן מרכז פיתוח ולשכור אנשי מקצוע ישראלים.

האם חברת Toga Networks היא אכן ניסיון של חברת וואווי הסינית לדלות טכנולוגיה ישראלית שלא ניתן להגיע אליה בדרכים אחרות? ובכן, אין לכך עדות, היות והחברה לא משקפת את פעילותה לתקשורת. הכל מבוסס על מקורות באינטרנט של עובדים לשעבר, בהווה או כאלו שמכירים עובדים שעבדו שם. זו גם הסיבה שצריך לקחת בערבון מוגבל את הפרסומים בנושא.

יחד עם זאת, העובדה שמדובר בחברה שלא משקפת לציבור הישראלי מה היא עושה בישראל, ובמקומות אחרים בעולם (ארה"ב, הודו ובריטניה) היא מואשמת בריגול, מעלה חשד סביר לגבי התנהלות החברה.

יתרה מכך, גם העובדה שמוצרי החברה לא נרכשים על ידי חברות הטלקו הישראליות (שעובדות בעיקר עם סימנס/סיסקו/ג'וניפר או חברות מערביות אחרות) וגם העובדה שמשרד הביטחון לא רוכש ציוד תקשורת שלה (לאחרונה זכתה חברת סיסקו במכרז משה"בט), יכולה להסביר מה חושבים בארץ על החברה. מקור בכיר באחת מחברות ה-IT הגדולות בארץ, הסכים לומר בעילום שם, כי החברה שלו ניסתה לייבא בעבר ציוד תקשורת של יצרנים סיניים, אך נתקלה בחוסר ביקוש מצד לקוחות ישראלים.

You might be interested also