"רוסיה השלימה השתלטות על קרים"

שלושה ימים לאחר שהחלה להזרים כוחות לאזור, מוסקבה השתלטה על חצי האי האוקראיני, ללא שנורתה ירייה אחת. במערב קוראים לפוטין לסגת ומכנים את פעולותיו "בלתי לגיטימיות"

(צילום: AP)

על אף הביקורת החריפה ברחבי העולם, רוסיה למעשה סיימה את ההשתלטות השקטה שלה על חצי האי קרים באוקראינה. על פי דיווחים מהאזור ואישור של גורם אמריקאי - מוסקבה הציבה את כוחותיה במוקדים החשובים בחצי האי לאחר שהזרימה אלפי חיילים לאזור.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כינה את המהלך "פעולה בלתי לגיטימית", ושילח את שר החוץ שלו ג'ון קרי לקייב. קרי צפוי להיפגש עם מנהיגי הממשלה הזמנית באוקראינה, שהוקמה לאחר הדחת הנשיא ינוקוביץ' הפרו-רוסי בשבוע שעבר.

בכיר אמריקאי אמר לכלי התקשורת בארה"ב, כי "למוסקבה שליטה מבצעית מוחלטת על קרים, יש לרוסים 6,000 כוחות אוויריים וימיים בחצי האי". שבע המדינות המתועשות הודיעו כי הן משעות את ההכנות לפסגת ה-G8 שאמורה להתקיים בסוצ'י בחודש יוני.

בהצהרה שפירסמו הלילה שבע המדינות הן גינו את "ההפרה הברורה מצד רוסיה של הריבונות והשלמות הטריטוריאלית של אוקראינה, בניגוד להתחייבות של רוסיה לאמנת האו"ם".

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שוחחה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ואמרה לו כי מעשיו הם "הפרת החוק הבינלאומי". מרקל אמרה לפוטין כי עליו לכבד את הריבונות של אוקראינה על שטחה. מזכ"ל נאט"ו, אנדרס פוג רסמוסן, קרא במסיבת עיתונאים לרוסיה להסיג את כל כוחותיה מאוקראינה והביע דאגה רבה מהחלטת הפרלמנט הרוסי לאשר התערבות צבאית באוקראינה.

You might be interested also