"רוסיה הציבה בפנינו אולטימטום לכניעה בקרים"

גורם אוקראיני טוען כי שלטונות רוסיה הודיעו לממשל האוקראיני כי עליו להיכנע בחצי האי קרים תוך מספר שעות או שהיא תחל במתקפה צבאית

גורם אוקראיני טוען כי מפקד הצי הרוסי בים השחור הציב אולטימטום לכוחות האוקראינים בחצי האי קרים - "היכנעו עד מחר (שלישי) ב-5 לפנות בוקר (שעון ישראל) או שתותקפו". לדיווח אין אישור ממקור אחר עד כה.

מפקד הצי הרוסי באזור, אלכסנדר ויטקו, כבר אמר, על פי דיווחים, לקציניו לפני מספר ימים כי רוסיה "פותחת במלחמה מול אוקראינה". במקביל מדווח משרד ההגנה האוקראיני כי רוסיה דרשה מצוותים על גבי שתי אוניות מלחמה אוקראיניות להיכנע. בכלי התקשורת הזרים מדווחים כי כוחות חמושים מטילים מצור על בסיסים אוקראינים ברחבי חצי האי קרים.

מוסקבה הודיעה כי שר החוץ, סרגיי לברוב, שוחח עם סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ואמר לו כי "לרוסיה יש צורך להגן על אזרחיה הנמצאים באוקראינה, ועל אלו בקרים". בנוסף פרסם משרד החוץ הרוסי הודעה חריפה נגד ארה"ב. בהודעה נכתב כי "דבריו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי כללה איומים נגד רוסיה ואינה מתקבלת על הדעת". כזכור ארה"ב יצאה בתקיפות נגד מהלכי רוסיה וטענה כי מדובר בפעילות "בלתי לגיטימית".

מועצת הביטחון של האו"ם, שבה לרוסיה זכות וטו על החלטותיה, אמורה להתכנס בשעות הלילה (שני) ולדון במשבר החריף שפרץ באוקראינה. ג'ון קרי אמור להגיע מחר (שלישי) לקייב ולדון עם הממשלה הזמנית שהוקמה בדרכים לפתרון המשבר הנוכחי מול רוסיה.

You might be interested also