רדיו חזק

ספרו של ד"ר מרדכי נאור מגלה את הסוד והקסם של גלי צה"ל

נדמה כי את תחנת גלי צה"ל אין צורך להציג, מוכרת, אהודה. ידועה גם בבעייתיות של קיומה של תחנת שידור ציבורית-כללית בהפעלת הצבא, לא מתאים למדינה דמוקרטית. ואולם, מכל חוליי המדינה הדמוקרטית נראה כי את גלי צה"ל מקבלים כעובדה קיימת.

בספרו החדש מנסה ד"ר מרדכי (מוטקה) נאור, אחד המפקדים המוצלחים של גלי צה"ל, לשתף אותנו בפענוח הסוד והקסם בקיומה של תחנת שידור ייחודית בעולם. נאור מתאר את שבע שנותיו בגלי צה"ל, כסגן מפקד של יצחק לבני וכמחליפו כמפקד גל"צ, כ"שבע השנים הטובות ביותר" בקריירה המקצועית שלו. מאז הקמתה ב-1950 לא צלחו עשרה ניסיונות – צבאיים, ביטחוניים ואזרחיים לסגור את גלי צה"ל או לשנות את מעמדה.

לאחר היוזמה של הרמטכ"ל ברק ב-1991 להעביר את גל"צ לרשות השידור ניתן להתרשם כי במערכת הצבאית והפוליטית בישראל לא יחזרו יוזמות כאלה. רמטכ"לים ושרי ביטחון ערים מאד לחשיבות דעת הקהל, ונראה כי לא יתנסו שוב בניסיונות סרק, אשר רק יפגעו במעמדם הציבורי. מכאן יש להניח כי קיומה של גל"צ כפי שהיא, יימשך בטווח הנראה לעין על היתרונות הרבים ועל המגבלות. נאור מתאר בספר בפירוט את תקופתו בתחנה, ומנסה למצוא גם אמירות אקדמיות על המתח שבהפעלת התחנה הציבורית על ידי הצבא. הקסם טמון, כנראה, בשילוב של חיילות וחיילים צעירים המתחלפים כל כמה שנים, אווירה יצירתית של תחנה ממוסדת-לא ממסדית, תכניות שידור מגוונות, יוצרות תרבות ושפה ומובילות בשדה המוסיקה הישראלית העכשווית, ברור כי הבסיס התיאורטי מחייב לשלול הפעלתו של כלי תקשורת צבאי העוסק בנושאים פוליטיים כלליים ומפעיל חיילים למשימות לא-צבאיות, אך המציאות חזקה בהרבה.

ד”ר מרדכי נאור הוא סופר וחוקר תולדות ארץ-ישראל. איש התקשורת הכתובה והמשודרת. ערך תוכניות ברדיו ובטלוויזיה, כתב וערך ספרים רבים.

You might be interested also

M1117 armored vehicles in Kosovo. Photo: U.S. Embassy Pristina

US donates M1117 armored vehicles to Kosovo's Army

According to the defense minister of Kosovo, it was not the last delivery of the vehicles. The Southeastern European country reportedly intends to purchase weapons from the U.S. under the American military sales program